RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Preparaty z Chin lub Rosji? Poseł PiS: Poddałbym się chętnie takiemu szczepieniu [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w sprawie zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi, produkowanych przez Państwo Środka. Czy Polska powinna szczepić preparatami z Chin albo Rosji? – Jeśli jest gwarancja na to, że te szczepionki są bezpieczne, to tak. Można to zrobić poza procedurami UE, w myśl prawa krajowego, jak Węgry. Mogą w ten sposób najszybciej wygrać z pandemią. Chętnie poddałbym się takiemu szczepieniu. Premier i prezydent Węgier poddali się niestandardowym szczepionkom – powiedział tvp.info poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Szczepionka firmy AstraZeneca dla większej grupy osób. Są nowe zalecenia

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by preparatem firmy AstraZeneca szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku do 69 lat. Resort wydał w sobotę komunikat w...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o chińskich szczepionkach, premier Mateusz Morawiecki chce fabryki szczepionek w Polsce


O rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z chińskim przywódcą poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. „Tematem, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, była m.in. kwestia możliwości zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko Covid-19, wyprodukowanych w Chinach” – poinformował minister Szczerski. Z preparatów wyprodukowanych w Chinach i Rosji już korzystają Węgrzy. Chińską szczepionkę przyjął m.in. premier Wiktor Orban. Do sprowadzenia preparatów z Chin i Rosji przygotowują się także Czechy. W związku z niewywiązywaniem się koncernów farmaceutycznych z umowy zawartej z Komisją Europejską premier Mateusz Morawiecki planuje także działania w Polsce. Szef rządu chciałby, żeby w ramach Krajowego Planu Odbudowy powstała polska fabryka szczepionek.

Zobacz także: Chińska szczepionka. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

Karolina Pawliczak z SLD: Mówią, że Sputnik to jedna z bezpieczniejszych szczepionek


Czy Polska powinna skorzystać z preparatów z Chin czy Rosji? – Uważam, że jest to otwarta droga, ale wszystko zależy od tego, na ile te szczepionki są bezpieczne dla naszych obywateli i obywatelek. Póki co najważniejsze, abyśmy mogli starać się o dostawę, która została nam przyznana w ramach umowy unijnej. To jest priorytet – odpowiedziała posłanka Lewicy Karolina Pawliczak. Czy sama przyjęłaby rosyjską szczepionkę Sputnik? – Mówią, że jest to jedna z bezpieczniejszych szczepionek. Musiałaby jednak przejść wszystkie kwalifikacje, którymi są inne szczepionki poddawane, aby mogli się szczepić nimi obywatele i obywatelki Unii Europejskiej. Po przebadaniu – tak. Jeżeli nasze laboratoria zbadałyby je, to jak najbardziej. Szczepią się obywatele Rosji i z tego co słychać, nie ma z tego tytułu jakiś przeciwskazań– tłumaczyła Pawliczak.

Artur Dziambor z Konfederacji: Powinniśmy brać pod uwagę szczepienie czymkolwiek, co jest zdrowe


– W ogóle powinniśmy brać pod uwagę szczepienie czymkolwiek, co jest zdrowe. Nie ma takiej refleksji. Cały czas jest dyskusja o tym, co jest dopuszczone w Unii Europejskiej, a co nie i na bazie jakich badań. Nie wiemy nic o tym preparacie. Jesteśmy trochę w trakcie eksperymentu. Musimy sprawdzać, jak wyglądają rzetelne badania firm, które sprawdzają skuteczność tych szczepionek, i nie mieć zamkniętego umysłu. Ten umysł jest zamknięty ze względów politycznych. Nie bałbym się tych szczepionek, gdybym wiedział, że są bezpieczne i że nie będzie z nimi żadnego problemu – stwierdził poseł Artur Dziambor z Konfederacji.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson zatwierdzona do użycia w USA

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w sobotę do stosowania w USA szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. To...

zobacz więcej

Jan Mosiński z PiS: Opozycja powinna otrzeźwieć w sprawie szczepionek


Po tym, jak premier Morawiecki ogłosił chęć produkcji szczepionki w Polsce, opozycja zaczęła z takiej możliwości szydzić. Poseł Michał Szczerba z PO nazwał szefa rządu „bajkopisarzem”. Czy to odpowiedzialna reakcja na próbę zwiększenia produkcji szczepionki? – Opozycja nie ma własnego pomysłu. Platforma Obywatelska nie zaproponowała w kontekście walki z koronawirusa nic, tylko krytykanctwo. Propozycja, aby w ramach Krajowego Programu Odbudowy rozważyć budowę fabryki szczepionek i uruchomić produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi, jest tematem bardzo ciekawym. Warto, żeby również opozycja otrzeźwiała i podjęła się wspólnej dyskusji na ten temat. Komisja Europejska nie zdała egzaminu, jeśli chodzi o dostawy szczepionek, i trzeba myśleć o pozyskiwaniu preparatów we własnym zakresie – mówił poseł PiS Jan Mosiński.

Zobacz także: Szefowa KE: Około 8 proc. dorosłej populacji UE została zaszczepiona

Mirosław Suchoń z KO: Trzeba opierać się na szczepionkach, które zostały dokładnie przebadane


Dlaczego posłowie PO wyśmiewają inicjatywę premiera w sprawie szczepionek? – Jeżeli popatrzymy na historię tego rządu, który już obiecywał miliony samochodów elektrycznych, budowę promów, wiele innych rzeczy, to widzimy, jak te propagandowe zapowiedzi się nie sprawdzają. Węgry czy Czechy, zwłaszcza Węgry, to takie państwa, o których nawet posłowie PiS-u mówili kilka lat temu, że to są „konie trojańskie” Putina w Europie. Trzeba opierać się na takich szczepionkach, które zostały dokładnie przebadane, są produkowane pod bardzo poważnym nadzorem bardzo poważnych instytucji – argumentował poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Adam Andruszkiewicz z PiS: Jeśli my powiemy „a”, to PO zawsze powie „b”, to piaskownica


– Słyszałem wcześniej apele opozycji, żeby iść w tym kierunku, abyśmy zbudowali polską fabrykę szczepionek albo chociaż linię produkcyjną w porozumieniu z koncernami. Sama opozycja o tym krzyczała. Kiedy premier Morawiecki mówi, że jest to realne i możemy do tego wykorzystać Plan Odbudowy i produkować szczepionki, to opozycja zaczyna kpić. To taka dziecinada, piaskownica. Platforma Obywatelska i cała opozycja zachowują się jak małe, rozkapryszone dziecko, które chce za wszelką cenę sypać piaskiem komuś w oczy. Kiedy my mówimy „a”, to oni muszą powiedzieć „b”. To nie jest poważna opozycja – przekonywał Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej