RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińska szczepionka. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Masowe szczepienia w Chinach

W Chinach kontynentalnych trwają już masowe szczepienia przeciw COVID-19, a w Hongkongu, Japonii i Korei Płd. mają ruszyć w lutym. Władze Japonii...

zobacz więcej

– Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach – poinformował Szczerski.

Jak zaznaczył, kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki „będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym”.

Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami


– Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego – przekazał minister.

Według niego, Andrzej Duda wskazał, że „solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii”.

Prezydent podczas rozmowy pogratulował chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1). Jak wskazał Szczerski, Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe.

Chińska gospodarka wzrosła przewyższając oczekiwania

PKB Chin wzrosło w IV kwartale 2020 roku o 6,5 proc., przewyższając prognozy ekspertów – wynika z poniedziałkowych danych oficjalnych. W całym roku...

zobacz więcej

– Prezydent podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z ChRL, a także był praktyczną realizacją zasady, że wszystkie ważne wydarzenia dot. Europy Środkowej muszą odbywać się przy aktywnym udziale polskich władz – przekazał Szczerski.

W zakresie relacji dwustronnych w rozmowie poruszono – obok walki z pandemią koronawirusa – także kwestie współpracy gospodarczej.

Jak przekazał minister, Andrzej Duda „otrzymał zapewnienie chińskiego rozmówcy o dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej”.

Deklaracja prezydenta Xi Jinpinga


– Strona chińska przychylnie odnosi się też do postulatu uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby odmrozić współpracę biznesową z partnerami chińskimi oraz ułatwień w kontaktach dyplomatycznych. Powinno to przyczynić się dalszego wzrostu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami – stwierdził Szczerski.

Zaznaczył, że pomimo pandemii wymiana ta osiągnęła w 2020 roku rekordową wielkość 40 mld dolarów. „Dobrym krokiem w pożądanym przez polskie władze kierunku” była – zaznaczył prezydencki minister – deklaracja prezydenta Xi Jinpinga, wygłoszona w trakcie ostatniego Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin, o gotowości zwiększenia w przeciągu najbliższych 5 lat importu towarów z regionu o wartości 170 mld USD.

Szczerski poinformował, że przywódcy rozmawiali również o znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej dla rozwoju handlu pomiędzy Europą i Chinami oraz o kwestii umowy inwestycyjnej UE – Chiny. Xi Jinping zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

źródło:

Zobacz więcej