RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent wręczył nominacje generalskie [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek sześć nominacji generalskich, w tym cztery na pierwszy generalski stopień. To wyzwanie i odpowiedzialność, by być w jeszcze większym stopniu wzorcem dla kadry oficerskiej i młodych żołnierzy – powiedział prezydent.

Sylwetki żołnierzy wyklętych. Nadal nieodnalezieni

W ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia ciał setek żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Wciąż jednak...

zobacz więcej

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda ocenił, że to z całą pewnością w życiu żołnierza dzień najważniejszy, gdy zostaje generałem. – To przede wszystkim jest wyzwanie, odpowiedzialność, można powiedzieć – wystawienie żołnierza do jeszcze poważniejszych zadań, do jeszcze większej odpowiedzialności, do tego, by był jeszcze większym stopniu wzorcem dla młodych żołnierzy, dla kadry oficerskiej – powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że „żołnierzem jest się cały czas, całe życie, gdy jest się w czynnej służbie, gdy się wypoczywa, także wtedy, gdy zakończy się już służbę czynną”. – I o to panów generałów z całego serca proszę, byście zawsze tak podchodzili do tych wyzwań – powiedział, życząc kolejnych awansów generalskich. – Jesteście panowie absolutną kwintesencją kwiatu korpusu generalskiego i oficerskiego Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział.

Nawiązując do tego, że nominacje zostały wręczone 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, prezydent powiedział, że upamiętniani są tego dnia żołnierze, którzy „w beznadziejnej sytuacji nie złożyli broni”. – Do końca służyli wierni swej żołnierskiej przysiędze, a w tej przysiędze przysięgali służyć wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce. Uważali, że ona taka nie jest i mieli rację, bo nie była. Cierpieli za to. Oni ginęli, cierpieli za to ich najbliżsi – mówił Duda.

Zobacz także: Poseł o szerzeniu prawdy historycznej. „Trzeba zejść do poziomu gmin i miasteczek”

Prezydent podkreślił, że to dlatego ten dzień jest tak ważny dla całego naszego społeczeństwa, kraju i dla naszej armii, bo „on pokazuje, co to znaczy prawdziwe żołnierskie oddanie Polsce”.

Na stopień generała dywizji zostali w poniedziałek mianowani generałowie brygady: zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Dariusz Pluta i dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej Piotr Trytek.

Na stopień generała brygady zostało mianowanych czterech pułkowników: radca–koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni płk Krzysztof Kociuba, szef pionu wsparcia–zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Tomasz Kowalik, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego płk Dariusz Mendrala i szef zarządu inżynierii wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Wawrzyniak.

źródło:

Zobacz więcej