RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awans Nitrasa w PO. „To ekspert nie od ekonomii, tylko zadym politycznych” [WIDEO]

Nie cichną komentarze po konwencji PO „Recepta na kryzys”. W roli speca od gospodarki wystąpił tam poseł Sławomir Nitras. – Raczej to nie jest ekspert od ekonomii, był zawsze ekspertem od zadym politycznych. Tak się kojarzy wielu obywatelom. Dziwne, że jest kreowany na eksperta od gospodarki, ale w pewnym sensie to dobrze. Przynajmniej wiemy, jaką twarz miałaby Polska, gdyby nie daj Boże PO wróciła do władzy. Z jednej strony byłaby to twarz ideologii Marty Lempart, a z drugiej zachowań pana Nitrasa – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Kolejny zakalec w produkcie wysmażonym przez Borysa Budkę

Mówię absolutnie uczciwie. Nie mam w sobie żadnych instynktów sadystycznych. Nie sprawia mi przyjemności znęcanie się na kimkolwiek. Tym bardziej,...

zobacz więcej

Sławomir Nitras nowym ekspertem PO do spraw gospodarczych?


„Porozmawiajmy o wartościach. Plan, który przedstawimy opiera się na szacunku, zaufaniu, wsparciu” – ogłosił w sobotę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Później na scenie pojawił się poseł Sławomir Nitras. Parlamentarzysta, który zasłynął z roli nieformalnego ochroniarza Rafała Trzaskowskiego w kampanii wyborczej, mówił o powrocie do normalności. W zeszłym roku o Nitrasie było głośno, kiedy spychał wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę ze schodów prowadzących do miejsca, gdzie miała odbyć się konferencja kandydata PO. Internet obiegło też nagranie, jak podczas jednego z wieców wyborczych odbiera jakiś przedmiot mężczyźnie. Nitras to także uczestnik wielu awantur na sejmowej sali plenarnej. Podczas jednej z nich popchnął posła Wiesława Krajewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, co zarejestrowały kamery.

Zobacz także: Wszystkie twarze Sławomira Nitrasa. Od politycznego awanturnika do eksperta ds. ekonomii

Mirosław Suchoń z KO: Nie tylko Nitras przygotowywał program


Dlaczego w konferencji Platformy Obywatelskiej nie wzięli udział ekonomiści, tylko poseł Nitras, który jest politologiem? – Ten program został przygotowany przez szeroką grupę ekspertów, osób związanych ze środowiskiem gospodarczym. Jedną z osób jest Sławomir Nitras, inną posłanka Izabela Leszczyna, uczestniczyło w tym jednak szereg innych osób. Są tam też postulaty Nowoczesnej. W parlamencie zasiadają posłowie. Oni przygotowują projekty ustaw, składają pod nimi podpisy, kreują rzeczywistość parlamentarną. Trudno, żeby w kontekście zmian do przyjęcia w parlamencie wypowiadał się ktoś z innego grona – tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Na ile PO jest wiarygodna? Borys Budka zapowiadał obniżkę VAT dla wybranych firm do 5 proc., podczas gdy jego partia podwyższyła w czasie swoich rządów VAT z 22 proc. do 23 proc. Lider PO mówił o bezrobociu wśród młodych, które w czasie rządów PO-PSL było znacznie większe niż podczas kryzysu związanego z pandemią. – Gospodarka cały czas się rozwija dzięki temu, że przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy i Polacy są narodem przedsiębiorczym. Zawsze kiedy rośnie gospodarka, pojawiają się nowe miejsca pracy. Warto jednak pamiętać, że młodzi ludzie oczekują stabilizacji, godnych zarobków, aby mogli zaplanować życie. To wszystko, co robi PiS, absolutnie nie sprzyja stabilizacji – mówił Suchoń, który podczas sobotniej konferencji opowiedział się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę.

Jan Mosiński z PiS: Nitras ma tyle wspólnego z ekonomią, co ja z naukami o kosmosie


– Wokół tych propozycji nie było ekonomistów, specjalistów, ekspertów PO. Oddelegowano Sławomira Nitrasa, który ma tyle wspólnego z ekonomią co ja z naukami o kosmosie. Myślę, że to tylko potwierdza, że propozycje Borysa Budki i Sławomira Nitrasa nie są akceptowalne przez ich doradców i ekspertów w dziedzinie gospodarki. Gdyby ktoś miał firmować ten stek bzdur, który zaproponowali, to naraziłby się też na falę krytyki– ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

Jak PO chce sfinansować „Receptę na kryzys”? Propagandowa odpowiedź Budki

Należy „wziąć 2 mld zł z TVP i zmniejszyć rozbuchaną administrację publiczną” – tak szefa PO Borys Budka odpowiedział na pytanie dziennikarki TVP o...

zobacz więcej

Karolina Pawliczak z SLD: PO próbuje odbić się od ostatnio niskich sondaży


– Platforma Obywatelska próbuje odbić się od niskich sondaży. Stąd organizowane ostatnio konwencje i konferencje. To kwestia wiarygodności. Pamiętajmy, że PO rządziła już dwie kadencje. Pytanie, na ile tam nastąpiła zmiana wewnętrzna, że społeczeństwo przyjmie te propozycje. Nie ma w nich konkretnych wyliczeń – stwierdziła posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Zobacz także: Manipulacja czy amatorka? Budka chciał zaatakować rząd RP - uderzył w Tuska

Artur Dziambor z Konfederacji: Jak się nie rządzi, to można różne rzeczy obiecywać


– Jak się nie rządzi, to można różne rzeczy obiecywać. Każda partia opozycyjna to robi. Jako Konfederacja my od samego początku o tym mówimy, jako partia KORWiN od kilkudziesięciu lat. Platforma Obywatelska nagle się teraz obudziła, że trzeba kwotę wolną od podatku podwyższyć, VAT obniżać i trzeba w niedzielę wolny handel otworzyć. Walczą o jakiś tam elektorat, ale absolutnie nie są to realne obietnice – przekonywał poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Krzysztof Lipiec z PiS: Propozycje PO to recepta na pogłębienie kryzysu


– Ważna w polityce jest wiarygodność. Niestety politycy PO tej wiarygodności nie mają. Chcąc utrzymać swoją pozycję na scenie politycznej po nieudanej wcześniejszej konwencji i prezentacji przez premiera Mateusza Morawieckiego informacji na temat Krajowego Planu Odbudowy, coś musieli powiedzieć. To „recepta na kryzys”? Moim zdaniem to recepta na pogłębienie tego kryzysu. Polskie społeczeństwo odczytało te intencje. Jeżeli za takim programem stoją ludzie, jak Sławomir Nitras, który ma niewiele wspólnego z ekonomią, tym wszystkim, co jest ważne dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości, to kładzie się to głębokim cieniem na PO – skomentował poseł PiS Krzysztof Lipiec.

źródło:
Zobacz więcej