RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były prezes Barcelony aresztowany. Z jakich powodów?

Josep Maria Bartomeu był prezydentem Barcelony w latach 2014–2020 (fot. J.Valls/Urbanandsport/NurPhoto/ Getty Images)
Josep Maria Bartomeu był prezydentem Barcelony w latach 2014–2020 (fot. J.Valls/Urbanandsport/NurPhoto/ Getty Images)

Josep Maria Bartomeu aresztowany! Były prezes FC został zatrzymany przez katalońską policję w poniedziałek. W klubie trwa rewizja, a Bartomeu jest podejrzewany o narażenie Dumy Katalonii na straty finansowe, korupcję oraz wynajęcie hejterskiej agencji marketingowej.

Zapadła decyzja ws. transferu Leo Messiego

– Jestem w stałym kontakcie z jego ojcem i mogę zapewnić, że Leo zostanie w klubie – to najważniejsze słowa z długiego wywiadu, którego prezydent...

zobacz więcej

Według wydawanego w Barcelonie dziennika „El Periodico”, przeszukania mają związek z umową katalońskiego klubu z firmą marketingową 13 Ventures, a także domniemaniem popełnienia korupcji przez byłego prezesa klubu Josepa Marię Bartomeu, który 27 października 2020 r. podał się do dymisji.

Na początku września 2020 r. katalońska policja opracowała raport dotyczący zakontraktowania przez władze FC Barcelona działającej w branży doradztwa marketingowego spółki 13 Ventures.

„Barcagate” czyli hejt na służbie prezesa


Akcji nadano kryptonim „Bacagate”, a w zgromadzonych przez śledczych dokumentach wskazano na możliwe praktyki korupcyjne, m.in. sześciokrotne zawyżenie wartości umowy dla tej firmy, a także rzekome zwalnianie z klubu z odprawami, nigdy w nim nie pracujących osób.

W lutym 2020 r. rozgłośnia Ser Catalunya, przedstawiając sprawę działań kierowanej przez Josepa Marię Bartomeu dyrekcji FC Barcelona wskazała na pojawiające się zarzuty ze strony kibiców, że spółka 13 Ventures została wynajęta, aby „zepsuć reputację” w mediach społecznościowych rywalom prezesa w wyścigu o stanowisko szefa klubu, a także kluczowym zawodnikom zespołu, m.in. Lionelowi Messiemu i Gerardowi Pique.

Kosmiczne zarobki Messiego. „Ten kontrakt rujnuje Barcelonę!”

Dziennik „El Mundo” dotarł do szczegółów umowy Lionela Messiego z Barceloną. Z ich ustaleń wynika, że na mocy podpisanego w 2017 roku roku...

zobacz więcej

Zatrzymani także inni działacze


Na terenie stadionu zatrzymani zostali także dyrektor generalny Oscar Grau i szef departamentu prawnego Roman Gomez. Byłego wiceprezesa Jaume Massferera oraz Bartomeu aresztowano w ich domach.

Według dziennika „Marca” cały kwartet przebywa obecnie na posterunku policji i wkrótce ma złożyć wyjaśnienia. Prawdopodobnie wszyscy zostaną zwolnieni do domów, bo aresztowanie nie było decyzją sądu tylko lokalnej policji.

źródło:
Zobacz więcej