RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Apel: Powązki Wojskowe muszą zostać nekropolią chwały Polaków, a nie zbrodniarzy komunistycznych

Powązki Wojskowe muszą zostać nekropolią chwały Polaków, polskich żołnierzy, polskich autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych – zaapelował prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański podczas uroczystości przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na powązkowskiej „Łączce”.

„Ich dzieło zmierzało ku temu, by Polska była wolna”. Premier o niezłomnych

Żołnierze wyklęci reprezentowali dobro, walczyli po dobrej stronie, a ich komunistyczni oprawcy reprezentowali imperium zła – mówił premier Mateusz...

zobacz więcej

W poniedziałek, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas uroczystości Płużański powiedział, że „tutaj musi powstać wielki narodowy panteon chwały, nie „panteonik”, który jest za nami, nie szuflady w kolumnach, nie stłamszone kości w tych szufladach, tylko groby. Każdy z nich, każdy z tych żołnierzy wyklętych zasłużył po latach poniewierki, po prześladowaniach, represjach, na własny grób – mówił. – Idąc tutaj na Łączkę, jakie my groby właściwie mijamy? Czasami wielkie mauzolea – mauzoleum Bolesława Bieruta, obok – grób Stanisława Radkiewicza szefa bezpieki, z tamtej strony Jakub Berman, trochę z tyłu – słynna Luna Brystigerowa – zbrodniarze, mordercy, mordercy żołnierzy wyklętych – mówił.

– Niedaleko stąd jest grób Aleksandra Dreja, tego kata Mokotowa, który strzelił w głowę tym siedmiu wspaniałym Polakom dowódcom IV zarządu głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – zauważył.

– Drodzy państwo, musimy uczynić z całych Powązek wielką narodową nekropolię, to jest polski cmentarz. Pytanie tylko, jak to zrobić – zaapelował.

Wyjątkowy testament „Pługa”. Historyk przytacza więzienne grypsy

1 marca to w Polsce Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. – Upamiętnienie wypada tego dnia z uwagi na postać Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, który...

zobacz więcej

– Ja bym proponował, (...) żeby zrobić dokładnie to, co stało się z pl. Piłsudskiego w Warszawie i co stało się z terenem Westerplatte w Gdańsku. Trzeba wywłaszczyć Powązki Wojskowe na rzecz Skarbu Państwa, skoro władze samorządowe, władze Warszawy z tym tematem sobie nie radzą, bo zapewne nie chcą sobie po prostu poradzić – dodał.

– Także dwie wielkie sprawy – wielki narodowy Panteon na Łączce i Powązki Wojskowe jako nekropolia chwały Polaków, polskich żołnierzy, polskich autorytetów, a nie zbrodniarzy komunistycznych – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej