RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister rodziny: Setki milionów złotych na programy senioralne

Aktywni Plus to program dla NGO (fot. Shutterstock/Jacob Lund)
Aktywni Plus to program dla NGO (fot. Shutterstock/Jacob Lund)

Zainteresowanie rządowymi programami senioralnymi jest duże, szczególnie programem Aktywni Plus – poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Przypomniał, że w pięć lat na Aktywni Plus i Senior Plus trafi łącznie 500 mln zł.

Do końca stycznia gminy mogą zgłaszać się do programu „Opieka 75 plus”

Do końca stycznia gminy mają czas na zgłoszenie się do nowej edycji programu „Opieka 75 plus”, dzięki któremu poprawia się dostępność do usług...

zobacz więcej

Wiceminister Szwed podkreśli, że do programu Senior Plus nabór wniosków trwa. Można je składać do 24 marca. Nabór do programu Aktywni Plus ruszy 4 marca i potrwa do 26 marca.

– Senior Plus jest programem skierowanym do samorządów. Zachęcamy je, by tworzyły dzienne kluby lub domy dla najstarszych mieszkańców. W jego ramach są także fundusze, które można przeznaczyć na funkcjonowanie placówek. Łącznie w najbliższych pięciu latach na ten program przeznaczonych zostanie 300 mln zł. Senior Plus ułatwia aktywizację osób starszych i pomaga im funkcjonować choćby w trudnym okresie pandemii – powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że program Aktywni Plus skierowany jest do organizacji pozarządowych, które wspierają osoby starsze. – Na ten program w najbliższych pięciu latach trafi 200 mln zł – poinformował.

Waloryzacja emerytur i rent


Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że od 1 marca emerytury i renty zostały zwaloryzowane.

– Wskaźnik tegorocznej waloryzacji to 104,24 proc. Jest jednym z wyższych w ostatnich latach. Dodam, że najniższa emerytura została podniesiona do kwoty 1250,88 zł. W ostatnich czterech latach najniższa emerytura wzrosła o ponad 40 proc. Na waloryzację tegoroczną przeznaczymy ponad 10,6 mln zł. Obejmie ona ponad 9,6 mln ubezpieczonych zarówno w ZUS, jak i emerytury mundurowe oraz rolnicze – powiedział wiceminister.

Wiceminister pracy: 14. emerytura na poziomie minimalnej

14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Mam nadzieję, że będzie to 1,3 tys. zł brutto w przyszłym roku – powiedział wiceminister...

zobacz więcej

Szwed przypomniał, że została przyjęta ustawa wprowadzająca trzynastą emeryturę. Jej wypłata nastąpi 1 kwietnia.

Poinformował też, że w tym roku wypłacona zostanie także czternasta emerytura.

– To nowe rozwiązanie, które przyjął parlament. Czekamy na podpis prezydenta. Czternasta emerytura będzie wypłacana w listopadzie. To jednorazowe świadczenie dla prawie wszystkich emerytów i rencistów – przekazał Szwed.

Kwota graniczna


Jak zaznaczył, „wprowadzona została tu kwota graniczna”. – Jeśli emerytura lub renta nie przekroczy 2,9 tys., emeryt otrzyma pełną kwotę czternastej emerytury. W przypadku przekroczenia kwoty granicznej zastosowany zostanie mechanizm tzw. złotówka za złotówkę. Czternastki nie otrzymają emeryci otrzymujący powyżej 4,2 tys. W sumie pieniądze otrzyma 9,1 mln emerytów i rencistów. Nie skorzysta z niej ok. 500 tys. osób – dodał. Wiceminister powiedział, że w tym roku emeryci i renciści otrzymają 36 mld zł.

– Odnosząc się do 2015 r., gdy przejmowaliśmy rządy, na wsparcie dla emerytów i rencistów była wówczas kwota 3,6 mld zł. Nastąpił 10-krotny wzrost środków na świadczenia emerytalno-rentowe. To realne wsparcie – powiedział wiceminister rodziny.

źródło:

Zobacz więcej