RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyjątkowy testament „Pługa”. Historyk przytacza więzienne grypsy

Łukasz Ciepliński „Pług” (fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie)
Łukasz Ciepliński „Pług” (fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie)

Najnowsze

Popularne

1 marca to w Polsce Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. – Upamiętnienie wypada tego dnia z uwagi na postać Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, który 1 marca 1951 r. wraz z sześcioma towarzyszami został zamordowany metodą katyńską w więzieniu na Rakowieckiej – mówi portalowi tvp.info wicedyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Rafał Leśkiewicz. Przytacza jeden z grypsów więziennych „Pługa”, który – choć kierowany do syna – mógłby być „swego rodzaju testamentem do nas wszystkich współcześnie”.

Skazany przez Niemców, zabity z żoną przez UB. Kim był Antoni Żubryd „Zuch”?

Przedwojenny zawodowy podoficer, w konspiracji dowodził jednym z największych oddziałów partyzanckich na terenie ówczesnego województwa...

zobacz więcej

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyroki śmierci strzałami w tył głowy. Ciało Łukasza Cieplińskiego i pozostałych straconych z nim członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oprawcy pogrzebali w nieznanym do dziś miejscu.

Sprawny i wykształcony wojskowy


„Pług” urodził się w 1913 r. w Kwilczu. W 1936 r. rozpoczął służbę w 62. pp w Bydgoszczy. Podczas napaści Niemiec na Polskę odznaczył się w czasie bitwy nad Bzurą, otrzymał Order Virtuti Militari.

Walczył w obronie Warszawy, po kapitulacji miasta uniknął niewoli. W 1940 r. związał się z konspiracją w Rzeszowie. Pełnił funkcję komendanta Obwodu ZWZ Rzeszów, a następnie był komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów.

Zobacz także: Odwaga I poświęcenie. Jak Wyklęci pobili komunistów

Sprawny i wykształcony wojskowy w warunkach konspiracji robił szybką karierę. W 1945 r. pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. stanął na czele IV Zarządu WiN. Jednak w listopadzie 1947 r. „Pług” wpadł w ręce bezpieki i trafił do więzienia na Mokotowie.

Dr Rafał Leśkiewicz o „swoistym testamencie” Cieplińskiego


W rozmowie z portalem tvp.info wicedyrektor Biura Badań Historycznych IPN wskazuje, że budowana przez komunistów narracja próbowała zohydzić podziemie niepodległościowe, zarzucając Wyklętym kolaborację z Niemcami. Podobnie czyniono w stosunku do Łukasza Cieplińskiego. Żadnych dowodów na poparcie tych tez nigdy nie znaleziono.

– Tuż przed aresztowaniem w listopadzie 1947 r. Cieplińskiemu urodził się syn Andrzej. Ciepliński napisał gryps do syna, który mógłby być swojego rodzaju jego testamentem, przesłaniem do nas wszystkich, współcześnie: „Andrzejku: celami Twego życia to:
a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem,
b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów - na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować je w życiu i wprowadzać w czyn,
c) służba Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu” – cytuje historyk dr Rafał Leśkiewicz.

Poseł o szerzeniu prawdy historycznej. „Trzeba zejść do poziomu gmin i miasteczek”

Po latach zapomnienia lub manipulacji prawda o Żołnierzach Wyklętych wreszcie rozlewa się po Polsce. Powstają muzea pamięci o Niezłomnych, filmy i...

zobacz więcej

Jak wskazuje ekspert i wicedyrektor BBH IPN, ten i inne więzienne grypsy Cieplińskiego doskonale pokazują jego charakter, nastawienie i stosunek do otaczającej rzeczywistości – zarówno wcześniej w okresie II wojny światowej, kiedy walczył z Niemcami, jak i po wojnie, kiedy walczył z narzuconą na sowieckich bagnetach władzą komunistyczną.

Torturowany i zamordowany „metodą katyńską”


W trakcie pobytu w więzieniu za obietnicę rezygnacji z represji wobec członków WiN, „Pług” ujawnił część informacji związanych z działalnością Zrzeszenia. Szybko jednak zorientował się, że został oszukany, a prześladowania dotknęły członków organizacji. Odmówił współpracy. Odtąd był brutalnie torturowany i został skazany na śmierć.

– Dopiero pośmiertnie, w 2007 r., prezydent Lech Kaczyński odznaczył Cieplińskiego Orderem Orła Białego, a dzisiaj stoi on w pierwszym szeregu obok najwybitniejszych przedstawicieli drugiej konspiracji, którzy w tak trudnych warunkach, jakie zapanowały po wojnie, postanowili kontynuować walkę, nie godząc się na pojałtański porządek – komentuje historyk.

Zobacz także: Sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Nadal nieodnalezieni

***
W marcu, w soboty o godz. 21.00, TVP Info wyemituje cykl reportaży „Niezłomni”. W każdym z pięciu odcinków wysłuchamy wspomnień rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej