Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że szczepienia nauczycieli przebiegają bez większych problemów. – Mamy nadzieję, że zakończą się najdalej do połowy marca – wskazał. Mówił też o lockdownie w szkołach i o tym, kiedy dzieci z pozostałych klas będą mogły wrócić do szkół.
Koronawirus w Polsce. W poniedziałek 1 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4786 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...
zobacz więcej
Szczepienie nauczycieli
– Szczepienia nauczycieli przebiegają bez większych problemów. Pojedyncze przypadki pewnych nieścisłości czy niedociągnięć się pojawiają, ale tutaj chcę podziękować całej służbie medycznej, która
organizuje te szczepienia w sposób perfekcyjny – powiedział
Czarnek na konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Lublinie, która odbyła się w formie online.
Czarnek powiedział, że z około 800 tys. uprawnionych nauczycieli na szczepienie zarejestrowanych jest 65 proc.
Dotychczas zaszczepiono ponad 200 tys. Zaznaczył – powołując się na informacje szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka – że w Polsce w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 600 tys.osób.
– To daje nadzieję, że nawet przy ograniczonych dostawach szczepionek
szczepienie nauczycieli zakończy się w pierwszej dekadzie marca, najdalej do połowy marca – powiedział Czarnek. Na pytanie o nauczycieli, którzy jednak nie chcą się szczepić, Czarnek powiedział, że ostatnio kilka razy w miesiącu uczestniczy w pogrzebach osób, które zmarły na COVID-19.
– Jeśli ktoś nie wierzy, że COVID zabija, to niech pogłębi swoją refleksję na temat otaczającego go świata i podejmie właściwą, rozsądną decyzję, co do szczepienia się – mówił minister.
–
Szczepienie będą jednak zawsze dobrowolne i nikogo do szczepień zmuszać nie będziemy. Myślę, że okoliczności zewnętrzne powinny tak inteligentnym osobom jak nauczyciele dokładnie dać do zrozumienia, co powinni w tej sytuacji zrobić – dodał Czarnek.
Kiedy powrót do szkół?
Czarnek pytany w Polskim Radiu o możliwości powrotu do szkół wskazał na trwające szczepienia nauczycieli. – To daje szanse na to, aby – przy dobrych warunkach pandemicznych –
wracać do nauki stacjonarnej klas IV-VIII, ponadpodstawowych i na uczelniach – wskazał.
Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie uczą się stacjonarnie, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego, którzy wrócili do nauki zdalnej ze względu na sytuację pandemiczną w regionie.
źródło:
Polskie Radio, PAP
#nauka zdalna
#nauka stacjonarna
#szkoły
#powrót do szkół
#przemysław czarnek