RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent: Żołnierze niezłomni postanowili walczyć do końca o wolną Polskę

Żołnierze niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa. Postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj; wielu zginęło, wielu zapłaciło za pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Kolarski o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Oddaje cześć walczącym o wolność

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddaje cześć tym wszystkim, którzy walczyli o wolność w czasach, kiedy był instalowany system komunistyczny –...

zobacz więcej

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów prezydent odwiedził miejsce pamięci „Willa Jasny Dom” i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Prezydent powiedział, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione na pamiątkę drugiego podziemia niepodległościowego.

– Na pamiątkę żołnierzy niezłomnych, którzy – mimo tego, że II wojna światowa się zakończyła i tego, że hitlerowskie Niemcy zostały pokonane – nie zgadzali się z tym, by istniała taka Polska, która nie była państwem niepodległym prawdziwie , nie była państwem suwerennym, w którym Polacy sami decydowaliby o sobie i swym losie – mówił Duda.

„Nie złożyli broni”


Podkreślił, że żołnierze niezłomni „nie zgadzali się z tym, że jest – jak mówili – okupacja sowiecka w Polsce, w związku z powyższym nie złożyli broni, postanowili o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę walczyć do samego końca, aż ją odzyskają lub zginą”.

– Polskie podziemie niepodległościowe, to drugie, to było ponad 300 tys. ludzi, tak szacują historycy, był to więc potężny ruch. Wielu zginęło, wielu cierpiało tortury, rany, wielu spędziło lata w więzieniach, w katowniach sowieckich, Informacji Wojskowej, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej, niepodległej Polski bardzo wysoką cenę – powiedział prezydent.

źródło:
Zobacz więcej