RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Benedykt XVI o abdykacji: Moje sumienie jest czyste

Emerytowany papież ocenił też nowego prezydenta USA (fot. Guido MARZILLA/Gamma-Rapho via Getty Images)
Emerytowany papież ocenił też nowego prezydenta USA (fot. Guido MARZILLA/Gamma-Rapho via Getty Images)

O całkowicie świadomej, chociaż trudnej, podjętej przed ośmiu laty decyzji o rezygnacji z kontynuowania posługi piotrowej i pełnym wsparciu dla papieża Franciszka powiedział w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika – Corriere della sera papież-senior Benedykt XVI.

Papież o swojej przyszłości. Mówił o śmierci

„Umrę tu, w Rzymie. Nie wrócę do Argentyny” to słowa papieża Franciszka z wywiadu, jakiego udzielił dziennikarzowi ze swojego kraju Nelsonowi...

zobacz więcej

„To była trudna decyzja, ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem . Niektórzy z moich nieco fanatycznych przyjaciół są nadal rozgniewani, nie chcieli zaakceptować mojego wyboru” – powiedział.

„Myślę o teoriach spiskowych, które po niej nastąpiły: niektórzy mówili, że to z powodu skandalu Vatileaks, inni, że to z powodu spisku lobby gejowskiego, jeszcze inni, że to z powodu sprawy konserwatywnego lefebrystowskiego biskupa Richarda Williamsona. Nie chcą wierzyć w wybór dokonany świadomie. Ale moje sumienie jest czyste ” – zapewnił Benedykt XVI.

Papież-senior mówił także o zbliżającej się podróży papieża Franciszka do Iraku. „Sądzę, że jest to bardzo ważna podróż. Niestety wypada w bardzo trudnym momencie, co sprawia, że jest to również niebezpieczna podróż: ze względów bezpieczeństwa oraz z powodu pandemii COVID- 19. Do tego dochodzi niestabilna sytuacja w Iraku. Będę towarzyszył Franciszkowi moją modlitwą ” – powiedział Benedykt XVI.

Co do Joego Bidena papież-senior wyraża pewne zastrzeżenia na płaszczyźnie religijnej. „To prawda, jest katolikiem i to praktykującym. Osobiście jest przeciwnikiem aborcji” – zauważa. „Ale jako prezydent kontynuuje linię Partii Demokratycznej.... A w kwestii polityki gender jeszcze nie do końca rozumiemy, jakie jest jego stanowisko ” – dodał Benedykt XVI.

źródło:
Zobacz więcej