RAPORT

Pogarda

Lockdown w szkołach. Obowiązuje nowe rozporządzenie, Czarnek o kolejnych decyzjach

Czy w marcu będzie całkowite otwarcie szkół? (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Czy w marcu będzie całkowite otwarcie szkół? (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach w szkołach i uczelniach wróciła najszybciej, jak to możliwe – oznajmił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mówił też o kilku zasadach, jakie będą obowiązywać w szkołach po ich pełnym otwarciu.

Powrót do szkół i na uczelnie. Minister Czarnek o koniecznych warunkach [WIDEO]

Akcja szczepienia nauczycieli przebiega bez zakłóceń. Duża część z tych, którzy się zarejestrowali, a przypomnę – zarejestrowało się ok. 65 proc....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nauka zdalna i stacjonarna. Nowe rozporządzenie od marca


W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego , którzy wracają do nauki zdalnej.

W PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był pytany o to, kiedy dzieci wrócą do szkół oraz jak nadrobić rzeczywistość nauki zdalnej? Odniósł się też do głosów niektórych polityków i mediów, którzy nazywają go ministrem edukacji zdalnej.

Czarnek: Nie chcę być ministrem śmierci


– Ludzie chorują tysiącami każdego dnia, umierają setkami; wolę być ministrem edukacji zdalnej niż ministrem śmierci – odpowiedział wskazując, że nierozważne decyzje mogłyby skutkować większą liczbą zachorowań i zgonów.

Czarnek: Trzeba się martwić, czy młodsze roczniki nie wrócą do domu

Dynamika zakażeń jest bardzo duża; trudno myśleć o powrocie starszych roczników do szkół. Raczej trzeba martwić się o to, czy młodsze roczniki nie...

zobacz więcej

– Spójrzmy realnie na rzeczywistość, ludzie umierają setkami każdego dnia na covid – powiedział. Jak dodał, edukacja online jest edukacją konieczną.

– Przykrą, ale konieczną. W życiu nie zastąpi edukacji stacjonarnej, powoduje różne problemy: utrata, wspólnoty, rozchwianie dyscypliny życia codziennego, problemy psychologiczne, fatalna kondycja fizyczna. Wiadomo, że przy pomocy edukacji zdalnej nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy w takim zakresie jak stacjonarnym, ale jest konieczna, bo najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi – powiedział minister.

Powrót do szkół i nowe zasady


Mówił też, że w pierwszej połowie marca będzie ogłaszany program pomocy dla uczniów, który obejmie przeszkolenie nauczycieli wychowalnia fizycznego i wczesnoszkolnego, „tak żeby te lekcje WF były jak najbardziej efektywne z uwagi na pogarszającą się kondycję fizyczną dzieci i młodzieży”. Mówił też o programie wsparcia psychologicznego.

– Po powrocie do szkół dzieci zostaną przebadane z uwagi na te problemy psychologiczne, zgłaszane coraz częściej – dodał. Kolejny punkt programu to dodatkowe zajęcia w szkołach, które pozwolą nadrobić zaległości.

Kiedy koniec szkolnego lockdownu?


– Jestem przekonany, że w tej sytuacji będziemy mogli przy dobrych warunkach pandemicznych rozważać szerszy powrót do szkol i na uczelnie – oznajmił Czarnek. – Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach w szkołach i uczelniach wróciła najszybciej, jak to możliwe – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej