RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek”

Włoski dziennik o porażce w sprawie szczepionek na koronawirusa (fot. Andre Malerba/Bloomberg via Getty Images)
Włoski dziennik o porażce w sprawie szczepionek na koronawirusa (fot. Andre Malerba/Bloomberg via Getty Images)

UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi – pisze w poniedziałek włoski dziennik „Corriere della Sera”. Jak dodaje, kraje UE szczycące się najlepszą publiczną służbą zdrowia na świecie nie są w stanie chronić swych obywateli.

Czesi szczepią się Sputnikiem V. Nie będą czekać na zgodę unijnej agencji

Premier Czech Andrej Babisz powiedział w niedzielę, że dla użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V wystarczy zgoda Państwowego Instytutu Kontroli...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W komentarzu na temat błędów Unii Europejskiej gazeta zaznacza, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania mogą pochwalić się taką liczbą osób zaszczepionych, o jakiej Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania tylko marzą.

Porażka wynikiem wielu błędów


Według dziennika można też mówić o „cudzie izraelskim”, gdzie doszło do połączenia „siły moralnej i organizacyjnej w narodzie, dla którego koncepcja wojny ze wspólnym wrogiem nie jest abstrakcyjną ideą”.

„Europa tymczasem jest ostatnia we wszystkich klasyfikacjach” w sprawie szczepionek – twierdzi gazeta.

„Porażka nie jest wynikiem jednego, ale wielu błędów. Unia postawiła prawie wszystko na jedną szczepionkę – AstraZeneca, która pojawiła się znacznie później niż Pfizer i mimo pewnych zalet, bo kosztuje mniej, jest łatwiejsza w transporcie, ma mniejszą skuteczność” – dodaje „Corriere della Sera”.

Czytaj także: Izrael zapłacił za rosyjskie szczepionki dla Syrii. W ten sposób wykupił więźnia

Paszporty szczepień na świecie. Potrzebne, czy dyskryminujące?

Certyfikaty, zwane często paszportami, jakie wydaje się osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części...

zobacz więcej

Według gazety gdy władze Niemiec to sobie uświadomiły, próbowały rozwiązać problem, negocjując z Pfizerem na własną rękę. Tym samym, zaznacza, zmieniona została strategia szczepień, wprowadzona przez „dwie silne kobiety kontynentu, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i kanclerz Angelę Merkel”.

Czytaj także: Minister zdrowia Wielkiej Brytanii: Szczepionka zmniejsza przenoszenie wirusa o 2/3

Strategia nie była błędna


Sama strategia według autora komentarza nie była błędna. „Działając w sposób skoordynowany i tworząc w ten sposób masę krytyczną, Unia mogła otrzymać lepsze warunki, zarówno w kwestii cen, jak i dostaw” – wskazuje.

„Ale ta strategia była oparta na dwóch przesłankach: dokonać słusznego wyboru i pozostać zjednoczonym. Niestety, obu zabrakło” – ocenia włoski publicysta.

Wśród błędów popełnionych przez UE wymienia to, że nie była wystarczająco elastyczna i szybka w reakcji na kryzys, a także „nie otrząsnęła się” z tradycyjnej biurokracji.

Czytaj także: Będzie trzecia dawka szczepionki? Pfizer sprawdza skuteczność

Szczepionka firmy Johnson & Johnson zatwierdzona do użycia w USA

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w sobotę do stosowania w USA szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. To...

zobacz więcej

Europejska Agencja Leków spóźnia się zaś zdaniem autora komentarza z aprobatą kolejnych szczepionek. Przytacza słowa dyrektora włoskiej agencji leków, według którego rosyjska szczepionka Sputnik V jest „znakomita”, ale do jej aprobaty potrzebna jest decyzja polityczna.

„Rozwiązaniem nie jest zdyskredytowanie Unii; przeciwnie: chodzi o to, żeby działała lepiej, pozostała zjednoczona, potrafiła wykorzystać swoją siłę egzekwując od firm farmaceutycznych poszanowanie porozumień i udostępnienie patentów, by móc produkować szczepionki także w innych krajach” – konkluduje komentator „Corriere della Sera”.

Jak ostrzega, jeśli do jesieni nie uda się zaszczepić mieszkańców UE, można spodziewać się następnej zimy lęku i lockdownu.

„Naprawdę tego chcemy?” – pyta autor.

Czytaj także: Szczepionka firmy AstraZeneca dla większej grupy osób. Są nowe zalecenia

 

źródło:

Zobacz więcej