RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki o Wyklętych: Dziękuję im za wolną Polskę

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Dziękuję im za wolną Polskę. Ich poświęcenie nie poszło na marne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w dzienniku „Fakt” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Jesteśmy im to winni” [WIDEO]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to cenna inicjatywa, dzięki której każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których...

zobacz więcej

Premier przypomniał, że prawda o Żołnierzach Wyklętych była w latach jego młodości wiedzą zakazaną. Wspominał, że osobiście kilku żyjących jeszcze żołnierzy wyklętych poznał w Solidarności Walczącej, w której zaangażowało się wielu bohaterów Armii Krajowej i innych niepodległościowych organizacji.

„Bardzo często wtedy bywałem w domu Zbigniewa Lazarowicza »Bartka«, poznałem też niezłomnych żołnierzy podziemia – Romana Lipińskiego i Józefa Tallata. To byli ludzie o wielkich, patriotycznych sercach. Zahartowani w boju, pełni odwagi. Zostali skazani na śmierć, ale szczęśliwie wyroki te nie zostały wykonane” – przypomniał premier.

Dodał, że losy niezłomnych bohaterów poznawał też dzięki opowieściom w domu. „Od mojego Taty i wuja Rolanda Winciorka usłyszałem najwięcej. Wujek Roland sam w czasie wojny był żołnierzem AK, brał udział w ratowaniu Żydów oraz w walkach o Wilno . Za to spotkały go po wojnie represje ze strony UB. Uniknął aresztowania tylko dlatego, że wyjechał na Dolny Śląsk. Wówczas trafił do Świebodzic i tu organizował opór w ramach organizacji Wolność i Niezawisłość” – napisał premier.

Festiwal „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Znamy laureatów

„Draugen” w reżyserii Dagmary Drzazgi wygrał Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych na XII Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni....

zobacz więcej

Wskazał, że największe wrażenie zrobiła na nim historia płk. Adama Lazarowicza ps. „Klamra”. Płk Lazarowicz jako 18-latek zaciągnął się do Wojska Polskiego, aby w 1920 r. „gonić bolszewika” i odnieść rany w walkach pod Ostrołęką. Po klęsce wrześniowej walczył w szeregach AK. Po wyzwoleniu nie złożył broni, działał w podziemiu niepodległościowym, był m.in. wiceprezesem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany przez UB w 1947 r. nie dał się złamać. W 1950 r. został skazany na czterokrotną karę śmierci. Został stracony w więzieniu mokotowskim wraz z innymi członkami IV Zarządu WiN 1 marca 1951 r.

„Po wielu tygodniach brutalnych przesłuchań przez komunistycznych oprawców, bicia, przetrzymywania nago w ciemnych lochach, stalinowscy siepacze skazali polskiego bohatera na czterokrotną karę śmierci i 33 lata więzienia. Liczyli, że pamięć o nim zaginie, ale poświęcenie jego i jego kolegów stało się zaczynem wolnej Polski . Warto o tym pamiętać, bo pogrobowcy tamtych katów wciąż podnoszą głowę” – podkreślił Morawiecki.

„Wielkim zaszczytem było poznać syna „Klamry”, pana Zbigniewa, również żołnierza podziemia niepodległościowego, a także Romualda, syna Zbigniewa. Romek był niestrudzonym drukarzem w Solidarności Walczącej, jednym z najbliższych współpracowników mojego Taty. Na własne oczy widziałem, jak ten podziemny nurt patriotyzmu wzbiera w postaci potężnej fali, która doprowadziła do powstania Solidarności i obalenia komunistycznego imperium. Co roku wspominam płk Lazarowicza, wspominam całe to przepiękne trio, całą tę sztafetę pokoleń – Adama, Zbigniewa i mojego kochanego Romka, i dziękuję im za wolną Polskę. Ich poświęcenie nie poszło na marne” – napisał premier.

źródło:
Zobacz więcej