RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Manipulacja czy amatorka? Budka chciał zaatakować rząd RP - uderzył w Tuska

W czasie sobotniej konferencji politycy PO: Borys Budka, Sławomir Nitras i Izabela Leszczyna przedstawiali dane dotyczące „zmienności prawa”. W części prowadzonej przez Nitrasa i Leszczynę dostało się polskiemu rządowi za wyniki z 2016 r., które, jak ustalił portal tvp.info... dotyczą okresu, gdy Polską rządził gabinet PO-PSL pod kierownictwem Donalda Tuska. Próba manipulacji publicznie dostępnymi danymi, czy nieznajomość tematu?

Europoseł o programie PO: Nie recepta na kryzys, ale przepis na kryzys

– Nie „recepta na kryzys”, ale „przepis na kryzys”; myślę, że Platforma jest specjalistką od kryzysów, czego doświadczyliśmy przez osiem lat rządów...

zobacz więcej

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali w sobotę „Receptę na kryzys” jako odpowiedź na rządowy Krajowy Plan Odbudowy, którego zarys przedstawili w piątek premier Mateusz Morawiecki i jego ministrowie. Prezentując program, zaprezentowali wykres, zatytułowany: "Polska na 1. miejscu w zmienności prawa", który miał udowodnić, że obecny rząd odpowiada na drastyczny rozrost prawodawstwa komplikującego życie m.in. przedsiębiorcom.

Raport, na który w slajdzie powołali się politycy PO, dotyczy lat 2012-14, czyli rządów Donalda Tuska. W dwóch kolejnych (za lata 2017 i 2018) raportach tej samej organizacji audytorsko-doradczej wynika, że poziom tworzenia prawa wyraźnie spowalniał, a szacowany wskaźnik w 2020 r. miał byćnajniższy od 20 lat.

„Kraj o najniższej zmienności prawa (w tym wypadku Szwecja) ma wartość referencyjną 1, a wskaźnik zmienności prawa dla pozostałych państw jest wielokrotnością tej wartości. Oznacza to, że produkcja prawa w Polsce w latach 2012-14 miała 55,6-krotnie większą objętość niż w Szwecji” – można przeczytać w raporcie, którego grafikę wykorzystali posłowie PO w swojej prezentacji.

„Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, Polska w latach 2012-14 wprowadziła w życie 56-krotnie więcej regulacji niż Szwecja, 43-krotnie więcej niż Belgia i dwukrotnie więcej niż Węgry. Nieznacznie (o 5 proc.) wyprzedziliśmy w produkcji prawa nawet słynące z biurokracji Włochy” – tak w 2016 r. raportowała organizacja audytorsko-doradcza po badaniu „Biurokracja. Czy to mój problem?”.

źródło:
Zobacz więcej