RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niezłomni”. Startuje nowy cykl dokumentalny w TVP Info [WIDEO]

W poniedziałek 1 marca o godz. 20.45 swoją premierę w TVP Info będzie miał cykl reportaży „Niezłomni”. W każdym odcinku wysłuchamy wspomnień rodzin Żołnierzy Wyklętych. Kolejne epizody w każdą sobotę o godz. 21.00.

Słychać pokoleń drwiący śmiech

Wśród dziesiątków tysięcy działaczy Podziemia Niepodległościowego skazanych na śmierć lub wieloletnie więzienia w latach 1945-56 sporą grupę...

zobacz więcej

Prześladowania, rozłąka, ukrywanie się – to codzienność wielu z nich w PRL. „Dzieci bandytów” – takie słowa słyszeli, mając – bardzo często – kilkanaście lat. W pierwszym odcinku poznamy historię rodziny pana Waldemara Wrońskiego, siostrzeńca Tadeusza Radwańskiego ps. „Kostek” – żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Marząc o wolnej Polsce „Kostek” przez długi czas walczył z komunistami, ukrywając się w różnych miejscach. Na swoim koncie miał wiele udanych akcji przeciwko wojskom sowieckim i posterunkom Milicji oraz UB.

Po aresztowaniu był okrutnie torturowany. Został osądzony przez Rejonowy Sąd Wojskowy we Wrocławiu. Skazano go na podwójną karę śmierci oraz utratę na zawsze praw publicznych i honorowych. Zmarł z wycieńczenia 20 stycznia 1948 r. w wieku 22 lat.

źródło:
Zobacz więcej