RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe oznaczenia dla sprzętu AGD. Kiedy zaczną obowiązywać?

Nowe oznaczenia będą obowiązywać od 1 marca 2021 r (fot. Shutterstock)
Nowe oznaczenia będą obowiązywać od 1 marca 2021 r (fot. Shutterstock)

Od  1 marca w całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe etykiety oznaczające efektywność energetyczną. Klasa energetyczna urządzenia to jedna z najważniejszych informacji dla konsumenta podczas zakupu sprzętu RTV i AGD. Już jutro pojawią się na części sprzętów.  Nie będzie już na nich liter z „plusem”.

Produkujemy i sprzedajemy AGD na potęgę. Lepsza tylko branża meblowa

Polskie fabryki wyprodukowały w 2020 r. 30 mln sztuk sprzętu AGD, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody branży wzrosły do 33 mld zł –...

zobacz więcej

W całej UE zmiany dotyczące etykiet energetycznych będą wprowadzane stopniowo. Ministerstwo Klimatu na początku wprowadza od 1 marca nowe etykiety energetyczne dla sprzętu gospodarstwa domowego, zgodne z normami unijnymi. Nowe oznaczenia pojawią się m.in. na  lodówkach, pralkach, telewizorach. 

Znikną dotychczasowe znaki  „A+++, A++ i A+”, a nowe oznaczenia mają być jaśniejsze dla konsumentów.

Co się zmieni?


   Według nowych przepisów, dzisiejsze A+++ trafi do klasy C  lub D, natomiast A+ do klasy G lub F. kolejne to jedynie G i F.  Na nowych etykietach będzie zawartych więcej informacji dla konsumentów.  M.in. dotyczące skali emitowanego hałasu, czy ilości zużywanej wody.  Zmiany na razie nie dotyczą w ogóle m.in. odkurzaczy, piekarników, kuchenek ani okapów, ich przeskalowanie jest planowane w 2023 roku – informuje businessinsider.com.pl.  

źródło:
Zobacz więcej