RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Gdybyśmy szybko nie działali, nie byłoby czego odbudowywać

Premier Polski udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Premier Polski udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

– Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać, jeśli chcemy, by lukę rozwojową między Polską i Zachodem ostatecznie zlikwidować – powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki.  

„Tarcza antykryzysowa pozwoli polskiej gospodarce i firmom przetrwać kryzys”

Tarcza antykryzysowa łączy w sobie działania na różnych polach – tak, aby pozwolić polskiej gospodarce i firmom przetrwać ten kryzys na nieznaną...

zobacz więcej

Szef rządu został zapytany o Krajowy Plan Odbudowy.  Wyjaśnił, że KPO i tarcze antykryzysowe to dwa zupełnie odmienne instrumenty, choć ich wspólnym celem jest zabezpieczenie przedsiębiorców i pracowników w czasie kryzysu.

– KPO to nasz plan zagospodarowania środków, które wynegocjowaliśmy w budżecie unijnym w lipcu. Tarcze antykryzysowe działają od początku kryzysu, od blisko roku, i dobrze, że nie czekaliśmy na środki unijne, bo one do chwili obecnej w żadnym kraju członkowskim nie zostały jeszcze uruchomione – powiedział premier.  

Na państwie można polegać   


  Przypomniał, że kiedy  „Polska walczyła  o środki unijne, pieniądze z tarcz antykryzysowych już były na kontach polskich firm.  Środki do wykorzystania w ramach KPO są niezwykle ważne, ale gdybyśmy jako państwo nie zadziałali tak szybko, jak to zrobiliśmy, to mogłoby się okazać, że dziś nie byłoby już czego odbudowywać. Kryzys COVID-19 pokazał dobitnie ogromną rolę państwa, jako najważniejszej osłony dla przedsiębiorców i pracowników. UE jako całość dysponuje oczywiście większymi możliwościami działania, ale nie jest w stanie zareagować wystarczająco szybko”. 

– Tarcze antykryzysowe pozwoliły   nam przetrwać najcięższy czas  i zrobiły to naprawdę skutecznie. W końcu to nie przypadek, że Polska gospodarka na tle całej Europy wygląda dziś tak dobrze. Mamy jeden z najniższych spadków PKB w całej UE, tak samo jest, jeśli chodzi o poziom bezrobocia. Kryzys nie podmył fundamentów polskiej gospodarki, dlatego dziś możemy planować odbudowę z wykorzystaniem środków z KPO – powiedział szef rządu.   

Ogromna zmiana jakościowa  


  Padło też pytanie o Nowy Polski Ład. – Można powiedzieć, że KPO i Nowy Polski Ład są ze sobą komplementarne, choć oczywiście skala NPŁ jest większa i wykracza poza zadania, które określają KPO.  

Premier zapewnił, że „obie wymienione sfery - niższe i bardziej sprawiedliwe podatki oraz większa dostępność i lepsza jakość ochrony zdrowia - są filarami NPŁ.  Proponowane przez nas rozwiązania stworzą warunki do takiego przemodelowania systemu podatkowego i systemu ochrony zdrowia, które w krótkim czasie zbliży Polskę do poziomu najbardziej rozwiniętych państw europejskich. To będzie ogromna zmiana jakościowa”.

Zobacz także: Morawiecki: Byłoby możliwe sfinansowanie budowy fabryki szczepionek 

źródło:

Zobacz więcej