RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odbudowa Morawieckiego, recepty Nitrasa, obiad Spurek

Sylwia Spurek, Sławomir Nitras i Mateusz Morawiecki (fot. Getty Images; PAP/Rafał Guz)
Sylwia Spurek, Sławomir Nitras i Mateusz Morawiecki (fot. Getty Images; PAP/Rafał Guz)

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił filary Krajowego Planu Odbudowy. W odpowiedzi Platforma Obywatelska wypisała swoje „Recepty na kryzys”. Tyle, że recepty PO, zrealizowane teraz, mogą spowodować raczej zgon pacjenta niż jego uzdrowienie.

Szczególny szczyt. Rada Europejska zajmie się dziś szczepionkami na COVID-19 [WIDEO]

– Sprawa szczepionek na COVID-19 ma szczególny priorytet i to właśnie ona będzie przedmiotem czwartkowych obrad szczytu Rady Europejskiej z...

zobacz więcej

Niedziela. Lempart chwali, Hołownia uspokaja


Tydzień temu Szymon Hołownia kpił z propozycji Koalicji 276 Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego, teraz jednak postanowił stonować napięcie. - Współpracować można przy wszystkim, włącznie z tworzeniem list wyborczych; my oczywiście do takiej współpracy, i eksperckiej, i politycznej, jesteśmy gotowi – mówi lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. Przy okazji, jak przystało na rasowego polityka, zaprzeczył, że czeka na kolejne transfery z PO. – Mamy na Wiejskiej mocną ekipę; rejestrując koło poselskie osiągnęliśmy nasz cel zapowiadany od listopada ubiegłego roku – podkreślił Hołownia, nie dodając jednak, jakie jest kolejny cel. A takim celem może być Klub Parlamentarny, do którego potrzeba co najmniej 15 posłów, albo 7 senatorów.

Od transferów nie odżegnuje się także PiS, gotowy przyjąć „nawróconych” konserwatywnych posłów PO. – Zawsze powtarzamy, że jest u nas miejsce dla każdego, kto chce realizować nasz program, nawet jeśli z opóźnieniem zda sobie sprawę, że błądził. Jeśli ktoś chciałby wspierać Zjednoczoną Prawicę w jej programie i się identyfikuje z jej poglądami, wartościami, jeżeli czuje się wypychany ze swojego środowiska, jeżeli to szczera wola pracy dla Polski, to nigdy nie mówimy nigdy – mówił w programie „#Jedziemy” TVP Info poseł PiS i zastępca rzecznika tej partii Radosław Fogiel.

Zobacz także: Hołownia punktuje posłów PO. „Widzi, że Platforma to zwierzę na wykończeniu” [WIDEO]

Spurek: Politycy muszą przestać się bać lobby mięsnego i rolników

Europosłanka Zielonych Sylwia Spurek napisała na Twitterze, że „według dostępnych analiz mamy tylko 7 lat, żeby ograniczyć skutki katastrofy...

zobacz więcej

Tymczasem z ostrego skrętu Platformy w lewo zadowolona jest Marta Lempart. Przy okazji rozbiła całą mozolnie budowaną narrację, że PO w sumie jest ciągle partią środka, że jest w niej miejsce dla konserwatystów. - Platforma Obywatelska wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem – skomentowała stanowisko PO ws. aborcji Lempart. I teraz Budka już się nie wykręci w inną stronę, niż w lewo.

Poniedziałek. Prezydent Duda ostrzega


Ale kłopoty ma także sama Marta Lempart. Na bramie wrocławskiej siedziby Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zawisł wulgarny transparent, który sugeruje, że Lempart współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Za akcję w mateczniku Lempart odpowiadają osoby związane z lewicą – opisywał „Wprost”.

W gorszym położeniu jest Magdalena Adamowicz, której proces startuje przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. Prokuratura zarzuca jej błędne rozliczanie podatku i ukrywanie dochodów. Eurodeputowana KO zapewnia z kolei, że sprawa jest polityczna, a ona jest zupełnie niewinna.

Przed naiwnością przestrzegał Prezydent Andrzej Duda na Forum ONZ. Prezydent mówił o relacjach z Rosją i nawiązał do masowych zatrzymań demonstrantów protestujących przeciwko uwięzieniu Aleksieja Nawalnego, a także działań reżimu w Mińsku. Polski przywódca wziął udział w debacie wysokiego szczebla podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Prezydent Andrzej Duda spotkał się również w harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej. - Druhny i Druhowie, zawsze Was podziwiam za bezinteresowną służbę Bogu, Polsce i Bliźniemu w potrzebie. Za ciężką pracę na rzecz nas wszystkich, bez oglądania się na nagrody – mówił prezydent Duda.

Partner Biedronia reklamuje koncern finansujący Nord Stream 2

Posłowie opozycji próbują rozkręcić bojkot kluczowej polskiej spółki Orlen. Po Adamie Szłapce (KO) przyszła kolej na Krzysztofa Śmiszka (Lewica)....

zobacz więcej

Szef KPRM, minister Michał Dworczyk zaraził się koronawirusem. - W związku ze stosowaniem w KPRM wszelkich zasad bezpieczeństwa nie zaistniały przesłanki objęcia kwarantanną premiera – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Mateusz Morawiecki tego dnia przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. - W całej Polsce działa już około 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (…) One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży – ocenił szef rządu i zapewnił, że planowane jest uruchomienie kolejnych placówek, by takie centra funkcjonowały w każdym powiecie.

Zobacz także: KO ws. uchwały o Jolancie Brzeskiej. Poseł Lewicy: Od tego nie uciekną [WIDEO] 

W niedzielne zapewnienia Szymona Hołowni, że się nasycił i nie szykuje dalszych transferów nie wierzy Sławomir Nitras. – Ujawniając nieco kuluary, liczba ludzi, którym Szymon Hołownia składa propozycje, przekracza granice dobrego smaku – powiedział portalowi wp.pl poseł PO. Według Nitrasa oferty odejścia z Platformy dostaje każdy, kto akurat przechodzi korytarzem w Sejmie. Hołownia szybko zareagował: – Możesz spokojnie chodzić korytarzem, ty nigdy żadnej propozycji od nas nie dostaniesz – odpowiedział Nitrasowi były prezenter TVN. A może źle zrozumiał posła PO? Może właśnie Nitras był rozczarowany, że wszyscy propozycję już dostali, a on jeszcze nie. A może on akurat bardzo by chciał przejść do Polski 2050?

Wtorek. Będzie bezpieczniej na drogach


Minister rolnictwa Grzegorz Puda zawiódł Sylwię Spurek i nie przyjął jej zaproszenia na obiad. Wegański. Ale… Nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek droga do serca, więc może wystarczy, że eurodeputowana Zielonych zmieni menu. Minister Puda nawet podpowiedział, że lubi wątróbkę. Dla chcącego nic trudnego, w razie potrzeby kilka dobrych przepisów znajdzie się w internecie.

Jak PO chce sfinansować „Receptę na kryzys”? Propagandowa odpowiedź Budki

Należy „wziąć 2 mld zł z TVP i zmniejszyć rozbuchaną administrację publiczną” – tak szefa PO Borys Budka odpowiedział na pytanie dziennikarki TVP o...

zobacz więcej

A skoro już o przepisach. Według sondażu pracowni Estymator przepisem na sukces byłby mix środowisk konserwatywnych z PO i PSL, który wówczas zajmuje w partyjnym rankingu trzecie miejsce przed Polską 2050 Szymona Hołowni. Niemożliwe? Politycy nieraz wierzą, że wszystko jest możliwe. Na przykład były wiceminister z Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, nie wyklucza wspólnego startu w wyborach z Konfederacją.

Trwa zamieszanie wokół dymisji dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Do sprawy odniósł się szef klubu PiS prof. Ryszard Terlecki. Wicemarszałek Sejmu stwierdził, że do dymisji powinni się podawać nie tylko funkcjonariusze publiczni, którzy skandowali kontrowersyjne hasła, będąc w Obozie Narodowo-Radykalnym, ale również ci działający w przeszłości w komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Zobacz także: Rozpad Koalicji Obywatelskiej? „PO zmienia niebieskie barwy na czerwone” 

Tymczasem w Krakowie, rodzinnym mieście prof. Terleckiego, działacze Lewicy żądają usunięcia plakatów z nienarodzonymi dziećmi z autobusów miejskich. Nie uległ temu prezydent miasta Jacek Majchrowski: „Mam świadomość sytuacji związanej z obecnością w przestrzeni publicznej tematu dopuszczalności aborcji, niemniej jednak, jeżeli celem danej reklamy jest promocja ośrodków, które niezależnie od wyznawanych przez poszczególne osoby poglądów istnieją i w wielu przypadkach są niewątpliwie pomocne, a ich promowanie nie jest zabronione przepisami prawa, to nie ma podstaw do odmowy zamieszczania takich reklam na autobusach” - napisał Majchrowski.

Morawiecki: Byłoby możliwe sfinansowanie budowy fabryki szczepionek

Krajowy Plan Odbudowy to plan odbudowy po kryzysie i jednocześnie przebudowy polskiej gospodarki. Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i...

zobacz więcej

Wygląda na to, że autobusy z reklamami hospicjów perinatalnych będą dalej, oby bezpiecznie, jeździć po krakowskich ulicach. Bezpieczeństwem drogowym zresztą zajmował się tego dnia rząd. – Zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ofiar jest jednym z priorytetów rządu; będziemy budować bezpieczną infrastrukturę drogową – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 o wartości 2,5 mld zł.

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z nowym sekretarzem stanu USA. „Z przyjemnością rozmawiałem dziś z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, by potwierdzić naturę bliskich i trwałych relacji polsko-amerykańskich oraz promować dalszą współpracę w Europie i poza nią. Polska jest oddanym sojusznikiem w NATO i nieocenionym partnerem” – napisał Antony Blinken. „Dziękuję sekretarzowi Blinkenowi za życzliwą i przyjacielską rozmowę. Omówiliśmy priorytetowe obszary sojuszniczej współpracy polsko-amerykańskiej w polityce bezpieczeństwa i Trójmorzu, szkodliwość Nord Stream 2, aktualne wyzwania dla wolnego świata oraz sytuację na Białorusi i skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę” – napisał na z kolei Twitterze prof. Rau.

Środa. Kompromitacja Scheuring-Wielgus


Choć o zarzutach wobec prof. Tomasza Grodzkiego ostatnio wiele się nie mówi, cały czas trwa śledztwo CBA i prokuratury w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo. Śledczy przesłuchali już ponad 180 świadków i ustalili 14 zdarzeń korupcyjnych – podała „Gazeta Polska”. Z kolei Radio ZET testowało wiedzę poseł Joanny Scheuring-Wielgus, wielkiej „orędowniczki” osób z niepełnosprawnościami, organizatorki słynnego strajku niepełnosprawnych w Sejmie. - Interesuje się pani tematyką osób niepełnosprawnych, proszę wyjaśnić skrót PFRON – pytała Joannę Scheuring-Wielgus prowadząca rozmowę w Radiu ZET. – O matko... – odpowiedziała posłanka Lewicy i nie była to odpowiedź prawidłowa. Potem próbowała coś „wyrzeźbić” tworząc nieistniejący Państwowy Fundusz Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Żeby nie było, że to jakiejś przejściowe zaciemnienie, prowadząca dopytała, czy posłanka wie, kto jest prezesem PFRON albo czy może wymienić trzy największe fundacje pomagające niepełnosprawnym. Posłanka szczerze odpowiedziała, że „nie ma zielonego pojęcia”. I to by było na tyle.

„Recepta na kryzys” PO autorstwa PSL? Ludowcy przypominają swoje propozycje

Polskie Stronnictwo Ludowe zestawiło propozycje zawarte w planie „Recepta na kryzys” z własnymi propozycjami formułowanymi wcześniej. Okazuje się,...

zobacz więcej

Z drugiej strony po co znać nazwy i nazwiska, jeśli opozycja skupia się na podawaniu nieprawdziwych informacji? Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zaatakowali prezydenta Polski Andrzeja Dudę, oskarżając go, że podróżuje w ochranianej kolumnie kilkoma limuzynami. Dowodem na to był film z mediów społecznościowych rejestrujący przejazd premierów grupy V4. Oczywiście, po ujawnieniu tej dezinformacji, nikt z PO nie przeprosił. Widać zabrakło sił. Nie ma też energii w PO na to by zbierać podpisy pod projektem ustawy likwidującej TVP Info. Mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod projektem w tej sprawie zebrano tylko 7 tys. podpisów. A tak wielu przeciwników podobno ma telewizja publiczna… Nie ulega wątpliwości, że likwidując TVP Info PO zamierza zlikwidować wszelkie źródła krytyki dla swoich działań. Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW rządzie PO-PSL, zapowiedział totalne czystki w Telewizji Polskiej „z kamerzystami włącznie”. Rozwiązanie TVP Info według Sienkiewicza „musi być przestrogą dla potencjalnych naśladowców”. Mówiąc wprost, kto krytykuje PO, tego PO odpowiednio potraktuje...

Kłopoty Rafała Trzaskowskiego, to już stały element Politycznego Przeglądu Tygodniowego. Tym razem to sprawa śmieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że obowiązujące od marca 2020 roku stawki opłat za śmieci w Warszawie są niezgodne z prawem. Pojawiają się więc pytania o to, czy miasto będzie musiało zwrócić mieszkańcom miliardy złotych. Na razie nie ma co na to liczyć, bo ratusz będzie się odwoływać do wyższej instancji.W Sejmie debata o mafiach VAT-owskich, podsycana doniesieniami mediów, że rząd sobie źle radzi w tej materii. – W czasach Platformy Obywatelskiej bandyci w białych kołnierzykach, z teczką, kradli na potęgę podatek VAT. Drodzy przedsiębiorcy, my stanęliśmy po waszej stronie. Pogoniliśmy tę mafię VAT-owską – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Opozycja chce bojkotu Orlenu. Zybertowicz mówi o „szczególnej logice”

Politycy opozycji wezwali do bojkotu Orlenu po publikacji „Gazety Wyborczej” o Danielu Obajtku. – Logika opozycji polega na tym, że jeśli...

zobacz więcej

Czwartek. Platforma nie potrafi


Platforma Obywatelska zgłosiła sprzeciw wobec przyjęcia przez Sejm przez aklamację uchwały oddającej cześć pamięci Jolanty Brzeskiej i wszystkim ofiarom dzikiej reprywatyzacji. – Od śmierci mojej mamy odzywały się do mnie różne partie. Tylko ze strony PO nigdy nie usłyszałam choćby jednego słowa współczucia – mówiła portalowi tvp.info Magda Brzeska. Może i dobrze, że PO nawet w gestach nie potrafi stanąć po stornie ofiar „dzikiej reprywatyzacji” w rządzonej przez siebie w Warszawie. Tak jest zdecydowanie klarowniej w polskiej polityce.

Nie zapadły wciąż decyzje w sprawie wiceministrów, którym Porozumienie wycofało rekomendację – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei Solidarna Polska zagłosowała razem z opozycją w sprawie wysłuchania informacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

- Państwowa komisja ds. pedofilii zajmuje się obecnie ponad 120 sprawami wykorzystania seksualnego dzieci – poinformował na konferencji prasowej przewodniczący komisji dr Błażej Kmieciak. Jak dodał, około 10 proc. sprawców to duchowni. Warto przypomnieć, że opozycja chciała, aby komisja zajmowała się wyłącznie problemem pedofilii w Kościele Katolickim, co oznaczałoby, że 90 proc. przypadków pedofilii nie mogłoby być przedmiotem jej działań.

Apel premiera do firm farmaceutycznych. Chodzi o patenty ws. szczepionek

Kraje UE przekazały firmom farmaceutycznym miliardy, by jak najszybciej opracowały szczepionki. Mimo to teraz dawki przeciwko COVID-19 są...

zobacz więcej

Aktywistka jednej z organizacji ekologicznych przykleiła się do drzwi Kancelarii Sejmu. Jej koleżanki zaznaczyły, że jest to protest przeciwko największemu kryzysowi, jaki dotyka obecnie obywateli, czyli zmianom klimatu. Trudno wskazać w jaki sposób przyklejanie się do drzwi klimatowi pomaga. Może chodzi o to, by aktywista ogrzał własnym ciałem drzwi wejściowe i w ten sposób zaoszczędzić na ich tradycyjnym ogrzewaniu? Ale to wymagałoby przyklejenia do szyby większych powierzchni aktywisty.

Piątek. Polska stoi przed ogromną szansą


Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu PAP: - Polska stoi dzisiaj przed ogromną szansą, a warunkiem jej wykorzystania jest jedność obozu Zjednoczonej Prawicy; każdy kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie i przeciw polskim wartościom – powiedział wicepremier Kaczyński.

„Gazeta Wyborcza” zaatakowała z kolei prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. To kolejny kapiszon rzucony z Czerskiej, ale podważanie zaufania do szefa koncernu energetycznego i medialnego ma zawsze poważne konsekwencje. Orlen chce zwiększyć swoje inwestycje na Litwie, a to nie może podobać się zarówno Rosji, jak i Niemcom.

Zobacz także: „Banda czworga” chciała zerwać kworum w Sejmie. Nie wyszło

„Tylko prywatyzacja jest rozwiązaniem dla takich patologii”. Szefowa think tanku Balcerowicza prezentuje „pomysł” na Orlen

Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju Agata Stremecka postuluje prywatyzację PKN Orlen, co ma ukrócić rzekome patologie. To odpowiedź na artykuł...

zobacz więcej

„Super Express” zdradził, że prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski odbył tajne spotkanie z Robert Biedroniem. Wiosnę czuć w powietrzu! Jakie panowie mają wspólne plany – dowiemy się pewnie niebawem. „Super Express” twierdzi, że politycy rozmawiali m.in. o aborcji i nowym politycznym projekcie. Tylko jakim? Ruch Wspólna Wiosna? A może po prostu Lato?

Ważniejsze jednak są plany rządu. - Nowy Polski Ład to największy program inwestycyjny w historii Polski, patrząc bardzo daleko wstecz; to szansa, by Polska rozwinęła się jeszcze bardziej i dogoniła kraje Europy Zachodniej – mówi rzecznik rządu Piotr Müller w programie „#Jedziemy”. Rzecznik przyznał, że dokument jest już gotowy.

Zobacz także: Spurek chce zakazać reklam mleka i nabiału. „Go vegan!” 

Tego dnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły, wchodzącego w skład „Nowego Polskiego Ładu”, Krajowego Planu Odbudowy. Premier przedstawił jego główne elementy i zapowiedział uruchomienie środków w połowie roku. - Krajowy Plan Odbudowy, który dziś przedstawiamy do konsultacji, jest jednym z istotnych filarów naszego wielkiego programu gospodarczego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki i dodał, że rząd jest otwarty „na różnego rodzaju propozycje” i pewne przesunięcia. Filarami KPO są odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki, transformacja cyfrowa, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, zielona i inteligentna mobilność oraz zielona energia i zmniejszenie energochłonności.

Polski premier, wraz z czterema liderami innym państw, zaapelował na szczycie Rady Europejskiej do firm farmaceutycznych, korzystających z pieniędzy unijnych, by podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek. „Zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm. Musimy działać solidarnie jako wspólnota – bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności” – napisał premier Morawiecki.

Orlen odpowiada na artykuł „Wyborczej”: Nieprawdziwe tezy i manipulacje

Stawiane w artykule „Gazety Wyborczej” pt. „Taśmy Obajtka” tezy, niemające potwierdzenia w faktach, uderzają w wizerunek PKN Orlen i naruszają...

zobacz więcej

Sobota. Recepty Nitrasa


Platforma Obywatelska próbuje stworzyć swoją odpowiedź na przygotowywany przez rząd „Nowy Polski Ład”. Projekt PO można by w skrócie nazwać „Nieład”, zgodnie z duchem działania totalnej opozycji. Według Borysa Budki receptą na kryzys jest szacunek, zaufanie i wsparcie. Konkretne rozwiązania zdumiewają, bo polegają na zwiększeniu wydatków państwa przy jednoczesnym ograniczeniu wpływów do budżetu. Komuś więc trzeba będzie zabrać – tu w pierwszej kolejności zagrożone są nielubiane przez PO programy społeczne jak Rodzina 500 plus czy wielkie inwestycje jak CPK. W roli ekonomisty zadebiutował Sławomir Nitras, znany m. in. z przepychanek w Sejmie. Receptami PO na wyjście z kryzysu są m. in. likwidacja podatku od lokat i wolnych niedziel w handlu.

Co gorsze recepty PO nie są oryginalne… Polskie Stronnictwo Ludowe zestawiło propozycje zawarte w planie „Recepta na kryzys” z własnymi propozycjami formułowanymi wcześniej. Okazuje się, że są baaaardzo podobne. „#ReceptaNaKryzys? Znamy. Jak widać dobre pomysły zawsze uzyskają poparcie” – napisano na oficjalnym koncie PSL.

Zobacz także: Spurek broni życia ryb. „Tak jak ludzie, mają swoje prawa” 

Eurodeputowany PiS profesor Ryszard Legutko jako niewiarygodne ocenił postulaty Koalicji Obywatelskiej. – To jest partia, która systematycznie podwyższała podatki, mimo że politycy się chwalili, że oni są właśnie tą partią, która obniża podatki, a je podwyższała. Więc to nie ma żadnej wiarygodności – powiedział prof. Legutko.

źródło:
Zobacz więcej