RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Góra lodowa wielkości Londynu oderwała się od lodowca na Antarktydzie [WIDEO]

Szczelina na szelfie udokumentowana w lutym (fot. YouTube/ British Antarctic Survey)
Szczelina na szelfie udokumentowana w lutym (fot. YouTube/ British Antarctic Survey)

W pobliżu brytyjskiej stacji badawczej Halley VI na Antarktydzie od lodowca szelfowego oderwała się góra lodowa o powierzchni 1270 km kwadratowych – to wielkość porównywalna z aglomeracją Londynu czy Paryża – informuje agencja AFP.

Naukowcy odkryli pod lodami Antarktydy nieznane zwierzęta. Przez przypadek

Głęboko pod lodowcem Antarktydy brytyjscy naukowcy natknęli się na nieznane do tej pory zwierzęta, podobne do gąbek – informuje „Frontiers in...

zobacz więcej

Jak wynika z danych zebranych przez brytyjskich naukowców z British Antarctic Survey (BAS) blok lodu oderwał się od pokrywy lądowej w piątek wczesnym rankiem.

Naukowcy byli przygotowani


Oderwanie się części wysokiego na 150 metrów lodowca szelfowego Brunt było od dawna przewidywane. Na jego powierzchni od lat były obserwowane pęknięcia. Z tego powodu położona 20 km od linii załamania stacja badawcza od 2017 r. działała w ograniczonym zakresie. W połowie lutego ewakuowano 12 pracujących w niej osób.

„To pierwsze takie znalezisko”. Niezwykłe odkrycie w Pompejach

Na terenie wykopalisk w Pompejach dokonano kolejnego niezwykłego odkrycia. Podczas przeszukiwania pozostałości jednej z wilii archeolodzy znaleźli...

zobacz więcej

„Nasze zespoły są od lat przygotowane na to, że góra lodowa oddzieli się od szelfu Brunt” – mówiła kierująca BAS Jane Francis. Dodała, że strefa załamania była cały czas monitorowana przez zautomatyzowaną i precyzyjną aparaturę, z której dane były przetwarzane w siedzibie agencji w Cambridge.

„Chociaż odrywanie się dużych części lodowych szelfów Antarktydy jest całkowicie normalną częścią tego, jak one działają, to tak duże przypadki podziału, jak ten na lodowcu szelfowym Brunt pozostają dość rzadkie i ekscytujące” – komentował w BBC geograf, prof. Adrian Luckman z Uniwersytetu w Swansea.

Naukowcy będą teraz uważnie obserwować, czy oderwanie się góry lodowej nie wpłynie na pozostałą część lodowca, w tym tę, na której położona jest brytyjska baza polarna, która na razie pozostanie zamknięta.

źródło:

Zobacz więcej