RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Jesteśmy im to winni” [WIDEO]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to cenna inicjatywa, dzięki której każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Nowoczesny patriotyzm”. Zbiórka krwi w hołdzie żołnierzom wyklętym

Od wtorku do 1 marca na hasło „Tropem Wilczym” można oddać krew w 23 Centrach Krwiodawstwa Krwiolecznictwa w całym kraju. Zbiórka jest związana z...

zobacz więcej

1 marca przypada święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W przesłaniu opublikowanym z tej okazji przez MON min. Mariusz Błaszczak powiedział o Żołnierzach Wyklętych, że ich „nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby”.

Szef resortu obrony narodowej podkreślił, że pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych to nasz obowiązek. „Historia pokazała, z jak szlachetnego kruszcu były wykute zasady i moralne prawa, jakimi się kierowali. I choć ówczesne władze zrobiły wiele, by ludzi, którzy odmówili im posłuszeństwa najpierw pozbawić wolności, a potem czci i honoru, by ich upokorzyć i poniżyć, a w końcu fizycznie wyeliminować, nasza pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwała” – powiedział minister.

„Tę pamięć jesteśmy im winni i naszym obowiązkiem jest ją pielęgnować upowszechniając wiedzę o znaczeniu ich heroicznych postaw, dbając o wciąż odkrywane miejsca pochówku” – dodał. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zarówno on sam, jak i Wojsko Polskie wspiera wszelkie inicjatywy służące upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych.

Wspomniał również o konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod tytułem „Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym”, zachęcając przy tym do wzięcia w nim udziału.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość"

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej