RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja chce bojkotu Orlenu. Zybertowicz mówi o „szczególnej logice”

Politycy opozycji wezwali do bojkotu Orlenu po publikacji „Gazety Wyborczej” o Danielu Obajtku. – Logika opozycji polega na tym, że jeśli kilkanaście lat temu wójt jednej z gmin rzekomo złamał prawo, to dzisiaj mamy przenosić marżę sprzedażową z koncernu publicznego na koncerny firm prywatnych – komentował Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Partner Biedronia reklamuje koncern finansujący Nord Stream 2

Posłowie opozycji próbują rozkręcić bojkot kluczowej polskiej spółki Orlen. Po Adamie Szłapce (KO) przyszła kolej na Krzysztofa Śmiszka (Lewica)....

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” napisała, że Daniel Obajtek, obecny prezes PKN Orlen, kiedy pełnił obowiązki wójta Pcimia, „chciał wykończyć firmę swojego wuja”. „Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem” – twierdzi gazeta. Gazeta przekonuje, że dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje.

Biuro prasowe Orlenu oświadczyło, że artykuł zawiera nieprawdziwe informacje, szereg bezpodstawnych sugestii i manipulacji , które wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Po publikacji gazety niektórzy posłowie opozycji zaapelowali do swoich wyborców, by nie tankowali na Orlenie , tylko na stacjach, które mają zagranicznych właścicieli. Wcześniej podobne apele głosił poseł KO Adam Szłapka. „Pamiętajcie: nie tankujemy na Orlenie!” – napisał na Twitterze.

O tym pomyśle mówił w programie „Woronicza 17” doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. – Z punktu widzenia obserwatora życia politycznego nie mogę nie pochylić się nad szczególną logiką części opozycji, zademonstrowaną we wpisie posła Szłapki, żeby przestać tankować na Orlenie – mówił Zybertowicz.

„Tylko prywatyzacja jest rozwiązaniem dla takich patologii”. Szefowa think tanku Balcerowicza prezentuje „pomysł” na Orlen

Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju Agata Stremecka postuluje prywatyzację PKN Orlen, co ma ukrócić rzekome patologie. To odpowiedź na artykuł...

zobacz więcej

Tłumaczył, że logika ta polega na tym, „że jeśli kilkanaście lat temu wójt jednej z gmin rzekomo złamał prawo, to dzisiaj mamy przenosić marżę sprzedażową z koncernu publicznego na koncerny firm prywatnych, konkurujących z polskim gigantem surowcowym”. – To jest szczególna logika opozycji, która powinna być przedmiotem namysłu każdego racjonalnego wyborcy – podsumował.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska mówiła, że należy zadać pytanie, dlaczego po 12 latach „znaleziono jakąś taśmę, która rozpala do czerwoności polityków opozycji?”. – Fakty są takie, że w ciągu pięciu lat rządów prawicy zysk netto Orlenu zwiększył się 10-krotnie w stosunku do ośmiu lat rządów PO – powiedziała.

– To mówi samo za siebie, atak jest silny, zmasowany, idzie z wielu stron. Sprzyjające PO media, które nazywają się wolnymi mediami, są mocno zaangażowane w akcję pomawiania prezesa Obajtka. (…) Fakty są takie, że pan Obajtek jest świetnym menadżerem – dodała.

źródło:
Zobacz więcej