RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jakie maseczki? Ekspert odradza te z zaworami

Maseczki z zaworami chronią nas, ale nie otoczenie (fot. Shutterstock/Dan74)
Maseczki z zaworami chronią nas, ale nie otoczenie (fot. Shutterstock/Dan74)

Prof. Krzysztof Pyrć – biolog i biotechnolog – powiedział, że nie należy używać maseczek z zaworami, czyli „wlotami i wylotami” powietrza. Dodał jednocześnie, że alternatywą dla noszenia jakichkolwiek maseczek jest całkowity lockdown.

Szczepionka firmy AstraZeneca dla większej grupy osób. Są nowe zalecenia

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by preparatem firmy AstraZeneca szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku do 69 lat. Resort wydał w sobotę komunikat w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od soboty w całej Polsce obowiązuje nakaz używania do osłony ust i nosa wyłącznie maseczek. Rekomendowane są maseczki chirurgiczne lub maski filtrujące klasy FFP1 lub wyższych.

Krzysztof Pyrć, który jest kierownikiem badań nad koronawirusem w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zwracał uwagę w Polskim Radiu 24 na konieczność wyboru właściwego rodzaju osłony nosa i ust. Jak mówił, maseczek z zaworami, czyli „wlotami i wylotami” powietrza na pewno nie należy używać, bo – jak tłumaczył – „ten zawór psuje to, co maseczka ma robić – czyli chronić otoczenie przed nami”.

W kwestii przyłbic i kominów, czy szali w funkcji osłony przeciw wirusem, naukowiec wyraził przekonanie, że zasłanianie się nimi to „działanie pozorowane”. – To było troszkę wykorzystywane do obchodzenia zasad, a one po prostu nie mają żadnego znaczenia – nie chronią. Ani przyłbica, ani szaliki – mówił gość Polskiego Radia 24.

Alternatywą lockdown


Profesor Krzysztof Pyrć podkreślił, że stosowanie maseczki, nawet prostej, która zasłania nos i usta, „to jest działanie, które faktycznie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa, co zostało pokazane już w wielu krajach”.

Naukowiec dodał, że jako środek do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa alternatywą dla noszenia maseczek jest całkowity lockdown. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 1099 przypadkach zakażeń koronawirusem wykrytych w ostatniej dobie. Zmarło 114 osób – 19 z powodu COVID-19, a 85 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Od początku epidemii stwierdzono w Polsce milion 706 tysięcy 986 zakażeń koronawirusem. Zmarło 43 tysiące 769 osób. Wyzdrowiało milion 422 tysiące 829 chorych.

CZYTAJ TAKŻE: W którą stronę zmierza pandemia w Polsce? Wirusolog podaje szczegóły

źródło:
Zobacz więcej