RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lockdown może mieć dobry wpływ na zdrowie. Badania w USA

Wyniki wykazały m.in. że mieszkańcy Teksasku zwiększyli aktywność fizyczną (fot. Joe Raedle/Getty Images)
Wyniki wykazały m.in. że mieszkańcy Teksasku zwiększyli aktywność fizyczną (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Zarządzenie dotyczące pozostania w domu z powodu pandemii COVID-19 miało pewien pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców El Paso w Teksasie – wynika z badań naukowców z University of Texas w El Paso.

Francja zaostrza kontrole. Chce uniknąć lockdownu

Należy wzmocnić kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych, aby uniknąć narodowego lockdownu – stwierdził premier Jean Castex w sobotę podczas...

zobacz więcej

Jak wykazali autorzy, pomimo zamknięcia sal gimnastycznych i ograniczeń w poruszaniu się, mieszkańcy El Paso byli bardziej aktywni fizycznie i uważnie monitorowali spożycie żywności.

Ponad 1300 mieszkańców El Paso i Las Cruces w Nowym Meksyku (USA) wzięło we wrześniu 2020 r. udział w ankiecie Smith's COVID-19 Survival Survey. Pytania dotyczyły osobistych zmian w aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych oraz zmian w myśleniu i podejściu dotyczących codziennej higieny oraz gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych jak pandemia COVID-19

Wyniki badań


37 proc. uczestników badań stwierdziło, że poprawiło swoje wyniki, koncentrując się na innych ćwiczeniach i próbując nowych aktywności fitness, a 15 proc. stwierdziło, że zwiększyło aktywność rekreacyjną na świeżym powietrzu. 45 proc. mieszkańców twierdziło, że zwiększyło samokontrolę spożycia żywności. – Postawiliśmy hipotezę, że podczas pandemii po zamknięciu siłowni i obiektów fitness ludzie będą mniej ćwiczyć – powiedziała prof. Cory M. Smith, dyrektor Laboratorium Fizjologii Człowieka i Środowiska (HEPL) UTEP. „Kiedy jednak zaczęliśmy oceniać dane, odkryliśmy pewne ukryte korzyści zdrowotne płynące z pandemii. Ludzie więcej ćwiczyli i lepiej się odżywiali. Miejmy nadzieję, że te dane pozwolą nam lepiej zrozumieć, jak ludzie reagują podczas kryzysu zdrowia publicznego i jak mogą lepiej przygotować się na przyszłe sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego”

Koronawirus w Czechach nie odpuszcza. Stan wyjątkowy przedłużony

Czeski rząd zdecydował w piątek o wprowadzeniu nowego stanu wyjątkowego obowiązującego do 28 marca br. zamiast kończących się regulacji, których...

zobacz więcej

Prof. Smith przypisała pozytywne wyniki badania zwiększonej świadomości ludzi co do czynników ryzyka związanych z COVID-19.

Jakie samopoczucie przed locdownem?


Zanim hrabstwo El Paso zaleciło pozostawanie w domu, 39 proc. uczestników zgłosiło wysoki poziom obaw związanych z zakażeniem się COVID-19 w porównaniu z 50 proc. osób, które zgłosiły niski poziom obaw o zarażenie koronawirusem. 11 proc. stwierdziło, że nie są zaniepokojone.

Po wejściu w życie zarządzenia liczba respondentów bardzo zaniepokojonych możliwością zakażenia się COVID-19 wzrosła do 57 proc. Odsetek osób, które zgłosiły niski poziom zaniepokojenia wirusem, spadł do 39 proc., a 4 proc. uczestników nie zgłosiło żadnych obaw.

Ataki na osoby przestrzegające obostrzeń. GIS apeluje

Powtarzające się akty agresji wobec osób przestrzegających obowiązujących wytycznych w czasie pandemii nie powinny mieć miejsca – podkreślił Główny...

zobacz więcej

Badanie wykazało, że mieszkańcy, którzy poczuli się chorzy, częściej pozostawali w domu i nie chodzili do pracy, szkoły lub na imprezy towarzyskie po nakazie pozostania w domu. Ponadto wdrożenie rozporządzenia o pozostaniu w domu zwiększyło częstotliwość mycia i odkażania rąk u 92 proc. osób.

W badaniu uwzględniono również dane dotyczące zmian w zatrudnieniu, nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej.

Smith planuje podzielić się wynikami z miastem El Paso. Jej zdaniem dane mogą zostać wykorzystane do ulepszenia protokołów społeczności, aby lepiej egzekwować wytyczne dot. bezpieczeństwa publicznego w przypadku przyszłej pandemii.

źródło:

Zobacz więcej