RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka firmy AstraZeneca dla większej grupy osób. Są nowe zalecenia

Preparatem firmy AstraZeneca można szczepić osoby w wieku do 69 lat  (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)
Preparatem firmy AstraZeneca można szczepić osoby w wieku do 69 lat (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by preparatem firmy AstraZeneca szczepić przeciw COVID-19 osoby w wieku do 69 lat. Resort wydał w sobotę komunikat w tej sprawie. Dotychczas zalecane było stosowanie szczepionki AstraZeneca do 65. roku życia.

Kilkanaście tysięcy zakażeń. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia [WIDEO]

Koronawirus w Polsce. W sobotę 27 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 100 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Komunikat, który z upoważnienia ministra Adama Niedzielskiego wydał wiceminister Maciej Miłkowski, powstał w oparciu o rekomendację działającej przy premierze Rady Medycznej oraz opinię Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, działającego przy resorcie.

MZ poinformowało, że zaleca, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane szczepionką AstraZeneca u osób dorosłych urodzonych w roku 1952 oraz młodszych. Szczepienie winno odbywać się w schemacie dwudawkowym, przy zachowaniu odstępu 10-12 tygodni.

Zalecenie - jak zaznaczono - jest zgodne z charakterystyką produktu leczniczego.

24 listopada br. Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18. do 69. roku życia.

26 lutego opinię w tym zakresie wydał też Zespół ds. Szczepień Ochronnych. Zespół zarekomendował, aby szczepienia przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionki AstraZeneca były prowadzone w grupie od 18 do 69 lat.

Szczepionka od firmy Astra Zeneca przeciw COVID-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej przez 6 miesięcy.

źródło:

Zobacz więcej