RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka firmy Johnson & Johnson zatwierdzona do użycia w USA

Nowa szczepionka podawana jest tylko w jednej dawce (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Nowa szczepionka podawana jest tylko w jednej dawce (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w sobotę do stosowania w USA szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. To trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, a pierwszy podawany tylko w jednej dawce.

Bahrajn jako pierwszy dopuszcza do użycia szczepionkę Johnson & Johnson

Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował w czwartek o dopuszczeniu w trybie nadzwyczajnym do użytku szczepionki firmy Johnson & Johnson...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nowa szczepionka znacząco zwiększy amerykańskie możliwości zwalczania pandemii, warunkowane dostawami preparatów przeciwko COVID–19. Już w najbliższym tygodniu szczepionką Johnson & Johnson będzie można zaszczepić 4 miliony Amerykanów. Do końca marca firma ma dostarczyć w USA 20 milionów dawek.

Z racji tego, że szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa oznaczać to będzie, że 20 milionów Amerykanów osiągnie pełną ochronę przeciwko COVID–19. Pozostałe dwie szczepionki stosowane w USA – Pfizera/BioNTech i Moderny – wymagają dwóch zastrzyków.

Preparat Johnson & Johnson różni od nich też to, że jest relatywnie łatwy w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki.

RPA pierwsza na świecie będzie szczepić preparatem Johnson&Johnson

Republika Południowej Afryki to pierwszy kraj, który zacznie szczepienia preparatem Johnson&Johnson. Szczepionka ma zastąpić tę firmy AstraZeneca,...

zobacz więcej

Co ważne, dane potwierdzają skuteczność szczepionki Johnson & Johnson w RPA, gdzie dominuje szczep B.1351, który wykazuje większą odporność. Skuteczność wyniosła 64 proc. Badanie wykazują też, że preparat przyczynia się do znacznego obniżenia transmisji wirusa, chroniąc również przed bezobjawowymi infekcjami.

Największy niepokój amerykańskich epidemiologów budzi obecnie rozprzestrzenianie się nowych wariantów COVID–19. Dlatego też apelują, by nadal zachowywać ostrożność i stosować środki bezpieczeństwa.

Wezwanie Joe Bidena


Do tego właśnie wzywał w piątek prezydent USA Joe Biden, który wyraził radość z dopuszczenia do użytku nowego preparatu. – Chociaż świętujemy dzisiejszą wiadomość, to wzywam wszystkich Amerykanów – myjcie ręce, zachowujcie wzajemny dystans i noście maseczki – przekazał w oświadczeniu. – Tak jak mówiłem wiele razy, w trakcie rozprzestrzenienia się nowych mutacji, sytuacja może wciąż się pogorszyć – dodał.

Władze Stanów Zjednoczonych mówią o wyścigu z czasem i liczą, że transmisję nowych, bardziej zakaźnych wariantów uda się ograniczyć dzięki nabierającego tempa procesowi szczepień.

W piątek w USA wykonano rekordowe ponad 2,2 miliona zastrzyków, a łączna liczba szczepień przekroczyła już 70 milionów. Wiele wskazuje, że tempo w najbliższych tygodniach jeszcze wzrośnie. Wszystkie firmy obiecują zwiększenie dostaw. Portal The Hill pisze, że „Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do otrzymania 240 milionów dawek do końca marca, co wystarczy do zaszczepienia około 130 milionów osób”.

Szczepionka Johnson & Johnson stosowana jest już od ponad tygodnia w RPA, gdzie otrzymują ją medycy. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie tego preparatu spodziewana jest na początku marca.

źródło:

Zobacz więcej