RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVP Wilno zaprasza na transmisję mszy świętej z kościoła Zbawiciela

Początek transmisji na stronie internetowej TVP Wilno o godz. 17.25 czasu polskiego (fot. TVP Wilno/Agata Radulewicz)
Początek transmisji na stronie internetowej TVP Wilno o godz. 17.25 czasu polskiego (fot. TVP Wilno/Agata Radulewicz)

Stacja nadająca dla Polaków na Litwie TVP Wilno kontynuuje cykl bezpośrednich transmisji mszy świętych z wileńskich kościołów. Tym razem za pośrednictwem telewizji oraz internetu będzie można wziąć udział w wieczornym nabożeństwie z kościoła Zbawiciela, nazywanego również kościołem Trynitarzy. Początek o godzinie 17:25 czasu obowiązującego w Polsce.

Apel papieża do wiernych w Polsce. 90. rocznica objawień św. Faustyny

Prośmy Chrystusa o dar miłosierdzia. Niech ono nas ogarnie i przeniknie – wezwał m.in. papież Franciszek, zwracając się do wiernych w liście do...

zobacz więcej

Kościół Zbawiciela położony jest na wileńskim Antokolu. Zbudowany został w kształcie rotundy w XVI wieku i początkowo należał do do Zakonu Przenajświętszej Trójcy, czyli zakonu trynitarzy. To tutaj pod koniec XVIII wieku, po raz pierwszy na ziemiach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego rozpoczęto obchodzenie Uroczystości Najświętszego Serca Jezusa. Ponadto w kościele znajdowała się słynna figura Jezusa, która przyciągała wiernych. Obecnie można ją podziwiać w pobliskiej świątyni Apostołów Piotra i Pawła.

W 1840 roku ślub wzięli tutaj Aleksandra Muller i słynny polski kompozytor Stanisław Moniuszko. Czternaście lat później na rozkaz gubernatora Michaiła Murawjowa kościół został zamieniony na cerkiew św. Michała Archanioła. Po I wojnie światowej został zwrócony katolikom.

W pobliżu świątyni znajdował się klasztor, w którym mieszkała siostra Faustyna Kowalska podczas swojego pobytu w Wilnie. Prawdopodobnie przychodziła tutaj się pomodlić. Dziś w kościele znajdują się relikwie świętej oraz św. Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty, błogosławionych ks.bp. Teofiliusa Matulionisa i księdza Michała Sopoćki.

W czasach Związku Radzieckiego budynek świątyni zamieniono na magazyn. Po przemianach demokratycznych w klasztorze obok kościoła mieściło się Wileńskie Seminarium Duchowne. W 1998 roku świątynia i klasztor zostały przekazane Wspólnocie św. Jana. Od zeszłego roku odprawiane są tu również msze w języku polskim.

źródło:
Zobacz więcej