RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wszystkie twarze Sławomira Nitrasa. Od politycznego awanturnika do eksperta ds. ekonomii

Sławomir Nitras (fot.TT/PO; PAP/Rafał Guz)
Sławomir Nitras (fot.TT/PO; PAP/Rafał Guz)

Jak trzeba, to jestem ochroniarzem – stwierdził poseł KO Sławomir Nitras, chcąc uniemożliwić udział w konferencji Rafała Trzaskowskiego posłom PiS Jackowi Ozdobie i Sebastianowi Kalecie. Dziś przedstawia wraz z innymi politykami swojego ugrupowania „Receptę na kryzys”. Kim jest poseł KO znany z niewybrednych wypowiedzi i niesmacznego zachowania?

Nitras chce likwidacji kont TVP. „Mocna kandydatura na kierownika cenzury”

Historia konta na Twitterze prezydenta USA Donalda Trumpa pokazuje jak nędzny w przyszłości będzie los kont takich jak konta TVP Info, Jacka...

zobacz więcej

47-letni dziś Sławomir Nistras działa w polityce od lat 90. Od 1991 r. do 1995 r. był związany z Unią Polityki Realnej. Z wykształcenia jest politologiem – ukończył studia na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 1997-98 był asystentem w Instytucie Filozofii i Politologii US.

W latach 1998-99 pełnił funkcję dyrektora gabinetu wojewody koszalińskiego.

Sławomir Nistras w PO


W 1998 r. Nitras został radnym sejmiku zachodniopomorskiego. Funkcję tę pełnił do 2002 r. W latach 1997-2001 był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po odejściu z tego ugrupowania związał się z Platformą Obywatelską.

Od 2006 r. zasiadał w zarządzie krajowym PO i był wiceprzewodniczącym tej partii w regionie zachodniopomorskim. Funkcję tę pełnił do 2010 r. Przez 10 lat (od 2003 r. do 2013 r.) przewodniczył PO w Szczecinie.

Poseł i doradca Ewy Kopacz


Jako kandydat PO startował do Sejmu. Został posłem V i VI kadencji (lata 2005-2011); ponownie otrzymał mandat w 2015 r. i sprawuje go do dziś (VIII-IX kadencja).

W latach 2009-14 był posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2014-15 – głównym doradcą ówczesnej premier Ewy Kopacz.

Podczas swojej działalności politycznej dał się poznać jako autor m.in. takich wypowiedzi: „W Chełmie mają pewnie ze trzy autobusy”, „Jak będziemy rządzić z Konfederacją, to my się zajmiemy Polską, a oni wami” (do ówczesnej rzeczniczki SLD Anny Marii Żukowskiej), „Potrafiłem się do tego (kłamstwa – red.) przyznać, media tego nie doceniły. Dzisiaj bym tego nie zrobił”.

Nitras znowu agresywny. Sztabowiec kandydata KO zaatakował starszego mężczyznę

Sławomir Nitras wyrwał trąbkę jednemu z przeciwników Rafała Trzaskowskiego. Do sytuacji doszło na wiecu kandydata PO. Agresywne zachowanie posła PO...

zobacz więcej

Jest też znany z wyzwisk, ataków oraz... wielu kar w Sejmie za niewłaściwe zachowanie. Podczas debaty o pedofilii Nitras położył dziecięce buciki obok prezesa Kaczyńskiego. Wicemarszałek Terlecki je zrzucił, co zdenerwowało jeszcze bardziej Nitrasa, który ponownie próbował położyć rekwizyt w pobliżu szefa rządzącej partii. Doszło do przepychanki i szarpaniny, po której poseł KO zrezygnował z próby kontynuowania awantury na sali plenarnej Sejmu.

W Kaliszu, podczas wiecu kandydującego na urząd prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Nistras wyrwał natomiast trąbkę jednemu z przeciwników kandydata KO.

28 października 2020 r. Prokurator Generalny wystąpił do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Nitrasa do odpowiedzialności karnej. Jak wynikało z ustaleń śledztwa, polityk miał kopnąć w udo posłankę PiS Iwonę Arent, a następnie znieważył ją wulgarnym słowem.

Działalność w komisjach sejmowych


Nitras zasiadał w wielu komisjach sejmowych. Był m.in. członkiem Komisji ds. Kontroli Państwowej (lata 2005-07) i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (lata 2006-07). Kilkukrotnie zasiadał też w Komisji Gospodarki – pełnił w niej m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego (lata 2007-09). Był też członkiem Komisji Gospodarczej i Monetarnej w PE.

W Sejmie zasiadał także m.in. w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

W lutym 2017 r. portal wPolityce.pl ujawnił, że Nitras był nieobecny na wielu posiedzeniach. „Z informacji zawartych na stronie Sejmu wynika, że Sławomir Nitras opuścił 19 z 43 posiedzeń Komisji Gospodarki Morskiej i Śródlądowej. Podobnie wyglądała sytuacja z posiedzeniami Komisji Spraw Zagranicznych. Na 53 posiedzenia, Nitras opuścił aż 23” – czytamy na portalu.

Nitras przedstawia „Receptę na kryzys”


W sobotę 27 lutego Nitras przedstawił wraz z innymi członkami swojego ugrupowania pakiet rozwiązań – „Receptę na kryzys”.

– Koniec z zamykaniem całych branż. Trzeba dać ludziom pracować, trzeba dać gospodarce się budować. Ale to nie wystarczy – musimy pamiętać o tych, którym ograniczono działalność. Dlatego przygotowaliśmy ustawę naprawczą – mówił Nitras.

źródło:
Zobacz więcej