RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Recepta na kryzys” PO autorstwa PSL? Ludowcy przypominają swoje propozycje

„Dobre pomysły zawsze uzyskają poparcie” – skomentowali ludowcy. (fot. PAP/Rafał Guz; TT/PSL)
„Dobre pomysły zawsze uzyskają poparcie” – skomentowali ludowcy. (fot. PAP/Rafał Guz; TT/PSL)

Polskie Stronnictwo Ludowe zestawiło propozycje zawarte w planie „Recepta na kryzys” z własnymi propozycjami formułowanymi wcześniej. Okazuje się, że są bardzo podobne. „#ReceptaNaKryzys? Znamy. Jak widać dobre pomysły zawsze uzyskają poparcie” – napisano na oficjalnym koncie PSL. – Cieszy mnie, że PSL dostrzega tak dużo rzeczy, które nas łączą – skomentował ten wpis rzecznik PO, Jan Grabiec interpretując go jako dobry prognostyk współpracy w ramach proponowanej przez jego partię „Koalicji 276”.

Platforma ma receptę na kryzys. „Szacunek, zaufanie, wsparcie”

Plan, który przedstawimy, opiera się na szacunku, zaufaniu i wsparciu. Szacunku dla każdego, zaufaniu jako filarze nowoczesnego państwa oraz...

zobacz więcej

W sobotę politycy PO zaprezentowali plan zatytułowany „Recepta na kryzys”. Zakłada on m.in. czasowe obniżenie VAT-u do 5 proc. dla branż wyłączonych z działalności gospodarczej, kwotę wolną od podatku 10 tys. zł i rekompensatę dwóch semestrów dla studentów, którzy stracili pracę, a chcą nadal studiować.

PO proponuje też rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży, handel w niedziele, zmiany w prawie dla przedsiębiorców, a także odszkodowania dla firm zamkniętych w wyniku pandemii, natychmiastową amortyzację, poprawę jakości prawa i mniej podatków, w tym likwidację tzw. podatku Belki.

Do tych propozycji odniosło się PSL na swoim oficjalnym koncie na Twitterze. Ludowcy zestawili kilka propozycji PO i porównali je ze swoimi propozycjami dotyczącymi m.in. przywrócenia niedziel handlowych. Ludowcy opatrzyli zestawienie propozycji PSL i PO wpisem: „#ReceptaNaKryzys? Znamy. Jak widać dobre pomysły zawsze uzyskają poparcie”.

Rzecznik PO Jan Grabiec podkreślił w rozmowie z PAP, że część z propozycji zaprezentowanych w sobotę była już przedstawiana przez Platformę wcześniej w formie różnych pakietów. – Od początku mówiliśmy, że wprowadzenie niedziel wolnych od handlu jest nieracjonalne i szkodliwe zwłaszcza dla małych firm, rodzinnego biznesu handlowego. Tutaj nie chodzi o to, żeby się spierać kto pierwszy coś powiedział – twierdził rzecznik PO.

Grabiec pozytywnie odniósł się do wpisu PSL-u i ocenił, że świadczy on o zbliżonych fundamentach programowych.

Piotr Duda o pomysłach PO: To demagogia. „Tuzy intelektu”

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność,  odniósł się do propozycji Platformy Obywatelskiej dotyczących kwoty wolnej od podatku i niedzieli...

zobacz więcej

– Bardzo mnie cieszy też, że PSL dostrzega tak dużo rzecz, które nas łączą, bo to świadczy, że ta koncepcja „Koalicji 276”, bliskiej współpracy, być może nawet jednej listy wyborczej jest oparta na fundamentach programowych. Cieszymy się, że koledzy z PSL-u to dostrzegają – stwierdził rzecznik PO.


Podczas konferencji „Czas na zmiany” zorganizowanej kilka tygodni wcześniej liderzy PO przekonywali, że są gotowi na przyspieszone wybory. Prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski mówił m.in.: „jeśli znajdzie się pięciu sprawiedliwych, którzy byliby gotowi porzucić Jarosława Kaczyńskiego jak najszybciej, to można sobie wyobrazić każdy scenariusz, także rządu przejściowego”.

Lider PO Borys Budka razem z Trzaskowskim zaprezentowali też wówczas pomysł sformowania opozycyjnej „Koalicji 276” - tylu posłów i posłanek trzeba, by odrzucić w Sejmie weto prezydenta. By zebrać taką liczbę parlamentarzystów, opozycja musiałaby przekonać nie 5 ale 51 posłów Zjednoczonej Prawicy.

-> Przeczytaj także: „Łamali obietnice, podnosili podatki, obiecują obniżyć” – Ryszard Legutko o wiarygodności KO

źródło:
Zobacz więcej