Polscy żołnierze, którzy udali się do Kambodży na pokojową misję UNTAC 92/93, zostali w pamięci mieszkańców tego kraju do dziś. Choć kraj rządzony wtedy przez miłośników Pol Pota przyjął ich seriami z karabinów maszynowych, część z nich stwierdziła, że mają tu dalej coś do zrobienia. Weterani założyli tam polską szkołę, i na co dzień pomagają najbiedniejszym uczniom z jej okolicy. O ich ostatniej akcji ratującej życie młodej dziewczyny cierpiącej na tzw. słoniowaciznę nogi usłyszał cały kraj.
Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolność Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców nadaniem...
zobacz więcej
Chodzi o 13-letnią Srey Nich, uczennicę polskiej szkoły imienia „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”, która jest w miejscowości Takeo oddalonej około 90 km od stolicy Phnom Penh.
– Poznałem ją osobiście w czasie pobytu w szkole w październiku w 2019 r. Pamiętam ją bardzo smutną, z grymasem bólu na twarzy, dluga spódnica zasłaniała jej chorą nogę.
Siedziała samotnie w cieniu w czasie przerwy miedzylekcyjnej – wspomina Piotr Oller, weteran misji UNTAC.
Natychmistowa pomoc
Wraz z przyjaciółmi, którzy wtedy byli tam z nim
postanowili jej pomóc.
– Opłaciliśmy jej czesne za roczną naukę – dodał uczestnik akcji.
Pomoc kontynuowalili cały czas robiąc m.in. zbiórkę świąteczną na zakup laptopa wraz z łączem internetowym. Ich akcja nabrała rozgłosu, więc z otrzymanych środków udało im się kupić dziewczynce jeszcze skuter (różowy), by mogła dojeżdżać do szkoły nie obciążając nogi.
– Wielokrotnie dyrektor szkoły Sophea Koy wraz z naszym rodakiem Pawłem zabierali Srey Nich na konsultacje medyczne do stolicy – dodał pomysłodawca akcji.
Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolność Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców nadaniem...
zobacz więcej
Walka o jej życie
Niestety choroba dziewczynki
rozwijała się.
Jej życie mogła uratować tylko natychmiastowa pomoc .
– Dyrektor i polski nauczyciel skontaktowali się ze mną telefonicznie i
postanowiliśmy natychmiast zabrać ją taksówką do szpitala.
Lekarze stwierdzili
postępującą sepsę i podjęli decyzję o amputacji chorej nogi
– dodaje Piotr Oller.
Polscy
weterani nagłośnili sprawę w mediach, głównie poprzez social media.
Wiele znanych osób w Kambodży ruszyło z pomocą m.in. piosenkarze, celebryci, piłkarze. Do akcji włączyła się także rodzina premiera Kambodży.
Do szpitala sprowadzono najlepszych specjalistów. Dziewczynka przez tydzień była leczona z sepsy. Niesety amutacji nie udało się uniknąć.
– Nasza podopieczna
straciła nogę, ale po raz pierwszy, jak mówi nie czuje bólu i wreszcie się uśmiecha
– mówi nam weteran wojny w kambodży.
Pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów rozpoczął się we wtorek w Kambodży. Wspierany przez ONZ sąd zebrał się, aby osądzić...
zobacz więcej
Gdy uczennica polskiej szkoły wróciła ze szpitala do domu powstał kolejny problem - toaleta.
– Normalnie te sprawy załatwiane są w dżungli. Było dużo uśmiechów i kpin gdy organizowałem zbiórkę na budowę toalety. Ludzie jednak zrozumieli i pomogli , w pierwszej godzinie trwania akcji udało się zebrać całą potrzebną kwotę. Pomogli weterani ich rodziny i nasi super przyjaciele – relacjonuje.
Wybudowano murowaną toaletę wraz z prysznicem i małą oczyszczalnią,
jak twierdzi nasz rozmówca „chyba najlepszy taki przybytek w okolicy”.
Nowy dom od rządu
Akcja została
zauważona przez rząd Kambodży,
który postanowił wybudować dla rodziny nowy piękny murowany dom, ktorego oficjalne otwarcie ma nastąpić już wkrótce.
Szkoła im. „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”
Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych,
którzy dumnie nieśli pomoc dla Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców i dzieci
nadaniem miejscowej szkole nazwy – „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”. Byli żołnierze pomagali przy jej budowie. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 23 października 2018 r.
Dokładnie sto lat temu Armia Czerwona zajęła Tbilisi, kładąc kres krótkiej niepodległości Gruzji. Leżąca między Rosją Lenina a Turcją Atatürka,...
zobacz więcej
Kambodża 1992-93
W latach 1992-93 polscy żołnierze stacjonujący w kilku miastach Kambodży m.in Phnom Penh, Kompong Cham, Pursat, byli odpowiedzialni za logistykę. Ich zadaniem była odbudowa dróg i mostów, dostarczanie wody, paliwa.
Dla żołnierzy ONZ i służących tam licznych Polaków zagrożeniem była zbrojna działalność brutalnych Czerwonych Khmerów,
którzy atakowali pokojowe wojska ONZ.
Praktycznie
dzień po dniu zostały zaatakowane 2 obozy, 4. Kompanii w miejscowosci Sieam Reap oraz 5. Kompanii stacjonującej w Kampong Thom, Polscy żołnierze własnymi siłami odparli ataki Czerwonych Khmerów.
„Cambodjana”
„Cambodjana” to hip-hopowy
utwór i teledysk o zapomnianej misji Polaków w Kambodży. „Przez 25 lat każdy o tym milczał, teraz razem przerywamy ciszę! Cześć i chwała bohaterom za ich kambodżańską misję!” - napisał Młodszy Łyskacz, znany polski raper, który wspiera projekt filmu dokumentalnego „Cambodjana” pokazującego min. pierwszą wygraną bitwę żołnierzy polskich po zakończeniu drugiej wojny światowej i relację bohaterów tego wydarzenia.
źródło:
Twoje Info
#polacy
#żołnierze
#weterani
#onz
#kambodża
#szkoła
#untac 92/93
#cambodjana