RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogrzeb 100-letniego brytyjskiego weterana. Zebrał dla służby zdrowia prawie 33 mln funtów

Tom Moore zmarł z powodu COVID-19 (fot. Reuters)
Tom Moore zmarł z powodu COVID-19 (fot. Reuters)

Z udziałem jedynie najbliższej rodziny, ale z honorami wojskowymi i z przelotem zabytkowego samolotu z II wojny światowej odbył się w sobotę pogrzeb kapitana Toma Moore'a, 100-letniego brytyjskiego weterana, który zebrał dla służby zdrowia prawie 33 mln funtów.

Zebrał 33 mln funtów na służbę zdrowia. Stuletni weteran zmarł na COVID-19

Kapitan Tom Moore, stuletni brytyjski weteran, który wiosną zeszłego roku zebrał dla publicznej służby zdrowia prawie 33 mln funtów, zmarł we...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Tom Moore stał się w Wielkiej Brytanii symbolem nadziei w walce z koronawirusem. W zeszłym roku, krótko przed setnymi urodzinami poruszający się przy pomocy chodzika na kółkach weteran ogłosił w internecie wyzwanie połączone ze zbiórką charytatywną – zapowiedział, że pokona sto okrążeń wokół domu, licząc, że zbierze dla publicznej służby zdrowia tysiąc funtów. Nieoczekiwanie jego akcja zyskała ogromny rozgłos i zebrał prawie 33 mln, a on sam stał się bohaterem narodowym i latem otrzymał z rąk królowej tytuł szlachecki.

Jednak pod koniec stycznia Tom Moore, który z powodu infekcji nie zdążył się zaszczepić przeciw COVID-19, sam zachorował i 2 lutego zmarł.

Tom Moore pożegnany został z honorami wojskowymi


  Z powodu obowiązujących nadal restrykcji epidemicznych ceremonia pogrzebowa w Marston Moretaine, małej miejscowości w hrabstwie Bedfordshire, w której Tom Moore mieszkał przez ostatnie lata, miała prywatny charakter – w krematorium obecne były tylko dwie córki zmarłego wraz z mężami oraz czworo jego wnuków.

Tym niemniej ceremonia odbyła się z wojskowymi honorami  – owiniętą w brytyjską flagę trumnę niosło sześciu żołnierzy z Yorkshire Regiment, jednostki, z którą Moore był związany, wystrzelono na jego cześć salut z broni, zaś nad Marston Moretaine przeleciał zabytkowy wojskowy samolot C-47 Dakota. W południe w miejscowym kościele, a także w innych w całym kraju dzwony wybiły sto razy.

Zobacz także: Weteran podbił serca zbiórką na służbę zdrowia. Na setne urodziny dostał tysiące kartek 

źródło:

Zobacz więcej