RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odleciał rywalom! Piotr Żyła mistrzem świata [WIDEO]

Wielki, wspaniały sukces! Piotr Żyła został mistrzem świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie! To pierwsze indywidualne złoto w karierze 34-letniego skoczka, którego przed konkursem nikt nie typował nawet do miejsca na podium. Żyła, w swoim stylu, znów zaskoczył wszystkich.

„Czułam się jak u siebie”. Świątek szczęśliwa po triumfie

Iga Świątek bez straty seta triumfowała w Adelajdzie i sięgnęła po drugi turniejowy triumf w karierze. – Choć jestem na drugim końcu świata, czułam...

zobacz więcej

Tego sukcesu nie zapowiadało absolutnie nic. W środę – przeciętny, w czwartek – nie skakał, podobnie zresztą jak Stoch czy Kubacki. W piątkowych kwalifikacjach uplasował się gdzieś w środku stawki, nie zdradzając choćby przebłysku geniuszu.

Że może być dobrze pokazał dopiero na kilka godzin przed konkursem, gdy skoczył 101,5 metra i w serii próbnej zajął czwarte miejsce. Gdy przyszło jednak do konkursu... To już inna historia.

Ale od początku.

Pierwsza seria była nieco szalona. Zawiedli niemal wszyscy faworyci: daleko był Halvor Egner Granerud (dopiero na 17. miejscu), jeszcze dalej Kamil Stoch (23.). Dawid Kubacki, który kilka godzin wcześniej, w serii próbnej, przeskoczył wszystkich, zajmował dopiero piąte miejsce. Prowadził – Żyła. Znikąd, zupełnie niespodziewanie, "Pieter" poleciał na 105 metrów i pogodził najgroźniejszych rywali. Była radość, był entuzjazm, ale była też świadomość, że w kolejnej części konkursu może zdarzyć się wszystko. Najważniejszy był spokój.

W drugiej serii klasę pokazał Granerud. Norweg odkuł się za słaby skok w pierwszej serii i dzięki rewelacyjnemu wynikowi długo miał nadzieję na podium. Ostatecznie najpierw wyprzedzili go Karl Geiger (ostatecznie drugi), Anże Lanisek (trzeci) i właśnie Żyła. 34-letni Polak wytrzymał presję, wytrzymał napięcie, skoczył 102,5 metra i o ponad trzy oczka wyprzedził liderującego wcześniej Niemca. Już po finałowym skoku uniósł ręce w geście triumfu i padł w ramiona kolegom z reprezentacji.

To pierwszy taki sukces w karierze Żyły. Wiecznie drugi, trzeci, na złoty medal mógł wcześniej liczyć wyłącznie w drużynie. Doczekał się. Zasłużył. To jest jego chwila, jego moment. Brawo, Piotrek!

Klasyfikacja końcowa konkursu:

1. Piotr Żyła - 268,8 pkt
2. Karl Geiger (Niemcy) - 265,2 pkt
3. Anże Lanisek (Słowenia) - 261,5 pkt
4. Halvor Egner Granerud (Norwegia) - 259,7 pkt
5. Dawid Kubacki - 257,1 pkt
---
22. Kamil Stoch - 236 pkt
30. Andrzej Stękała - 211,6 pkt

źródło:
Zobacz więcej