RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego

Jan Lityński utonął (fot. PAP/Marcin Obara, Andrzej Grygiel)
Jan Lityński utonął (fot. PAP/Marcin Obara, Andrzej Grygiel)

W sobotę Grupa Specjalna Płetwonurków RP odnalazła ciało Jana Lityńskiego. Znajdowało się około 200 metrów od miejsca, gdzie były działacz opozycji w PRL wpadł do wody.

Policja, Straż Leśna, WOPR. Nie ustają poszukiwania ciała Jana Lityńskiego

W środę rano wznowiono poszukiwania ciała Jana Lityńskiego, który wpadł na lód, próbując uratować swojego psa. W akcji bierze 50 policjantów i...

zobacz więcej

W ostatnią niedzielę były działacz opozycji w PRL Jan Lityński podczas spaceru wałem przeciwpowodziowym w okolicach Pułtuska wszedł do rzeki Narew, chcąc ratować psa, pod którym załamał się lód. Według relacji żony, która była świadkiem tragedii, mężczyzna utonął.

Poszukiwania ciała Jana Lityńskiego trwały od tygodnia . W sobotę włączyła się w nie Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

– Ciało znajdowało się 200 metrów od miejsca, w którym miał wpaść do wody. Było w trudno dostępnym miejscu na głębokości 5 metrów – mówi portalowi tvp.info mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Warszawie.

Kierzkowski dodaje, że policja zweryfikowała, iż ciało należy do Lityńskiego.

Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej . W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

źródło:
Zobacz więcej