RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Porwani licealiści w Nigerii już na wolności

Nadal nie jest znany los 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara, które uprowadzono w piątek (fot. Adekunle Ajayi/NurPhoto via Getty Images)
Nadal nie jest znany los 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara, które uprowadzono w piątek (fot. Adekunle Ajayi/NurPhoto via Getty Images)

Licealiści uprowadzeni 17 lutego w Kagarze przez grupę uzbrojonych mężczyzn zostali w sobotę oswobodzeni – poinformował gubernator stanu Niger w zachodniej części kraju. Nadal nie jest znany los 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara, które uprowadzono w piątek.

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili kilkaset uczennic z internatu w Nigerii

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili w piątek 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara w północno-zachodniej Nigerii.

zobacz więcej

Zgodnie z informacjami, jakich w sobotę udzielił za pośrednictwem Twittera gubernator stanu Niger Abubakar Sani Bello, bojownicy oswobodzili w sobotę 27 licealistów, trójkę nauczycieli oraz 12 członków rodzin uczniów uprowadzonych z internatu szkoły Government Science College przed dziesięcioma dniami.

Do ataku doszło 17 lutego o godz. 3:00 nad ranem w Kagarze oddalonym o 260 km na północny zachód od stolicy Nigerii, Abudży. Napastnicy wdarli się do internatu i porwali śpiących tam uczniów. Mieli na sobie wojskowe mundury i maski na twarzy. W chwili ataku na terenie placówki przebywało 650 uczniów.

To częste zjawisko w tym kraju


Porywanie uczniów już to dla okupu, już to dla zademonstrowania, że zachodni model edukacji jest sprzeczny z tradycyjnymi wartościami muzułmańskimi, jest częstym zjawiskiem w Nigerii . W grudniu dżihadyści z Boko Haram uprowadzili ponad 350 uczniów ze szkoły w północnym stanie Katsina. Wojsko uwolniło większość spośród tej grupy, która doświadczyła brutalnej przemocy i strachu. Informacja o uwolnieniu uczniów z Kagaru pojawia się w nigeryjskiej przestrzeni informacyjnej, gdy kraj żyje świeżą sprawą porwania 317 uczennic szkoły średniej w stanie Zamfara w północno-zachodniej części kraju. Do uprowadzenia doszło w piątek. Zdaniem lokalnej policji dziewczęta mogą być więzione w jednej z baz napastników.

Śmierć Polaka w Meksyku. Zaskakujące ustalenia prokuratury

20-letni mężczyzna został znaleziony w mieszkaniu w Metepec na zachód od Mexico City 14 lutego bez widocznych obrażeń zewnętrznych. Portal Onet,...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w miejscowości Jangebe, w internacie państwowego gimnazjum dla dziewcząt. Uzbrojeni członkowie gangu mogli ukryć uczennice w pobliskim lesie Rugu, który rozpościera się na terenie stanów Zamfara, Katsina, Kadunga i Niger, gdzie bandy mają swoje obozy. – Mamy informacje, że przemieszczono je do lasu. Szukamy ich z największym zaangażowaniem i ostrożnością – powiedział podczas konferencji prasowej komisarz policji w stanie Zamfara Abutu Yaro.

Uprowadzenia uczniów w północno-wschodniej Nigerii były niegdyś wyłączną domeną Boko Haram oraz frakcji Państwa Islamskiego na Afrykę zachodnią. Z czasem porwaniami zajęły się też zwykłe gangi, które liczą na wysoki okup.

Zjawisko to stało się nagminne, co z kolei rodzi pytania o zdolność prezydenta Muhammadu Buhari do stawienia czoła temu procederowi. Tym bardziej, że ostatnie ataki – jak argumentuje opozycja – wskazują na coraz wyższy profesjonalizm porywaczy.

źródło:

Zobacz więcej