RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS i PO

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. W zestawieniu poparcia dla partii najwięcej traci Koalicja Obywatelska – wynika z sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl.

Platforma ma receptę na kryzys. „Szacunek, zaufanie, wsparcie”

Plan, który przedstawimy, opiera się na szacunku, zaufaniu i wsparciu. Szacunku dla każdego, zaufaniu jako filarze nowoczesnego państwa oraz...

zobacz więcej

PiS na czele, Hołownia za PO


Z nowego sondażu wynika, że na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować zamierza 37,6 proc. głosów. Oznacza to wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu o 0,2 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która odnotowała największy spadek ze wszystkich ugrupowań (o 2,3 pkt. proc.), zdobywając 19,2 proc.

Podium, z wynikiem 17,1 proc., zamyka Ruch Szymona Hołowni. Poparcie dla Polski 2050 wzrosło o 0,9 pkt. proc.

Na Lewicę wskazało 11,4 proc. (+1,7 pkt. proc.), Konfederację – 6,9 (- 0,2 pkt. proc.) PSL – 5,5 proc. (+ 0,1 pkt. proc.)

Poza Sejmem znalazłoby się ugrupowanie Pawła Kukiza , na które wskazało 2,1 proc. ankietowanych. To spadek o 0,3 pkt. proc. Inną formację wybrałoby 0,2 proc. respondentów.

Podział mandatów w Sejmie


W przypadku takiego wyniku wyborów parlamentarnych PiS zdobyłby 212 mandatów, KO – 90, Polska 2050 – 82, Lewica – 46, Konfederacja – 17, PSL – 12.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 lutego 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.

źródło:
Zobacz więcej