RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Platforma ma receptę na kryzys. „Szacunek, zaufanie, wsparcie”

Nowe pomysły PO dla Polski (fot. TVP Info)
Nowe pomysły PO dla Polski (fot. TVP Info)

Plan, który przedstawimy, opiera się na szacunku, zaufaniu i wsparciu. Szacunku dla każdego, zaufaniu jako filarze nowoczesnego państwa oraz wsparciu na podstawie realnego spadku obrotów, a nie biurokratycznych przepisach – powiedział podczas konferencji Platformy Obywatelskiej szef tej partii Borys Budka.

„Pięciu sprawiedliwych” z PiS do PO? Budka mówi o trwających rozmowach

Pracujemy nad tym; mogę tylko zdradzić, że takie rozmowy trwają – mówi szef PO Borys Budka pytany, czy jest bliski znalezienia „pięciu...

zobacz więcej

Szef PO zaprezentował w sobotę pakiet rozwiązań – „Receptę na kryzys”. Jak podkreślał, z wydarzeń ostatniego roku należy wyciągnąć „trzy najważniejsze lekcje, które dotyczą zmiany priorytetów”.

– Priorytetem państwa powinien być człowiek i wszystkie działania, które służą właśnie gospodarce, które służą przedsiębiorcom, mają na celu pewność jutra każdego, nie tylko osób, które posiadają własne działalności gospodarcze – mówił Budka.

Według niego dobrze zaprojektowany plan pomocowy państwa powinien zakładać wsparcie zarówno dla przedsiębiorców, dla pracowników, jak i samorządów. – Tak należy myśleć o Polsce , tak powinniśmy myśleć o planach gospodarczych – przekonywał Budka.

Priorytetem – jak podkreślał – powinni być ludzie młodzi . – Bardzo często do tej pory byliście pomijani, byliście przesuwani gdzieś tam na koniec, nikt nie myślał o tym, co dla was jest najważniejsze. Dominowały liczby, slajdy, mamy nawet jednego ministra od Power Pointu, który – jak widać z doniesień medialnych – nawet swoją wiedzę czerpie sprzed 10 lat, ale my chcemy was przesunąć na początek tej kolejki – zadeklarował lider PO, zwracając się do młodego pokolenia.

Zwrócił uwagę, że to właśnie młodzież mówi o ekologii, emeryturach, podatkach i edukacji . – To wy pokazujecie te priorytety i dzisiaj ta recepta na polską gospodarkę, na kryzys musi odpowiadać na te wyzwania, o których wy mówicie – zaznaczył Budka.

Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Borys Budka zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji TVP Info. Okazuje się, że mimo wielkiej mobilizacji w partii, po dwóch tygodniach pod...

zobacz więcej

Jego zdaniem pomoc państwa musi być także solidarna. – Nie może być tak, że ktoś jest pomijany w pomocy dlatego, że mieszka w miejscowości, która jest zbyt mała, albo zbyt duża. Albo że ma tylko małą czy dużą firmę. Solidarność polega na tym, że państwa pomaga wszystkim, którzy znajdują się w potrzebie, bez względu na to czy mieszkają w dużej czy małej gminie, bez względu na to, czy prowadzą duży czy mały biznes. I wreszcie bez względu na to, czy mają taki czy inny kod PKD – wskazywał Budka.

Trzy kroki


Podczas konferencji lider PO przedstawił „trzy kroki ku normalności”, które – jak mówił – pozwolą Polsce znów się rozwijać.

Pierwszy z kroków to obniżenie podatku VAT do 5 proc. na rok dla tych branż, które zostały wyłączone z działalności gospodarczej. – To jest realne, to jest potrzebne, to będzie znakomity impuls dla całej gospodarki – ocenił Budka.

Drugi element zakłada, że minimalna kwota wolna od podatku będzie wynosić 10 tys. zł. – Praca w Polsce musi się opłacać. Wszyscy, którzy płacą podatki muszą mieć pewność, że jakaś ich część zostanie w ich kieszeni – powiedział Budka.

Zgodnie z trzecim zaprezentowanym przez lidera PO krokiem, państwo zwróci koszt dwóch semestrów studentom, którzy stracili pracę. – Wy, ludzie młodzi, którzy straciliście pracę, a chcecie dalej studiować, musicie mieć pewność, że państwo wam pomoże – oświadczył Budka.

źródło:
Zobacz więcej