RAPORT

Pogarda

Pół miliona za obraz Beksińskiego na aukcji online

obraz Zdzisława Beksińskiego „Bez tytułu” (fot. Sopocki Dom Aukcyjny)
obraz Zdzisława Beksińskiego „Bez tytułu” (fot. Sopocki Dom Aukcyjny)

Najnowsze

Popularne

Pół miliona zł zapłacił uczestnik aukcji online w Sopockim Domu Aukcyjnym za obraz Zdzisława Beksińskiego „Bez tytułu” z 1970 r. – informuje „Dziennik Bałtycki”. Licytacja odbyła się w 16. rocznicę śmierci autora.

W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa o historii kina

W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa stała o historii kina na ziemiach polskich „Kino Polonia”. Ekspozycja zlokalizowana jest w budynku...

zobacz więcej

Z powodu pandemii aukcja odbywała się bez udziału publiczności. Licytować można było przez telefon lub na stronie internetowej. Wystawione na sprzedaż dzieła można było wcześniej obejrzeć w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Sopocie oraz w sieci.

Aukcja nie przyniosła niespodzianek. Najwyższą cenę uzyskał obraz Zdzisława Beksińskiego „Bez tytułu” (olej, płyta, 123x98 cm). Cena wywoławcza wynosiła 280 tysięcy złotych, rzeczywista cena sprzedaży wyniosła pół miliona złotych. Eksperci szacują warość obrazu na 450-550 tys. złotych.

Sprzedane zostały również dwa szkice Beksińskiego – każdy z nich za 15 tys. złotych.

Obrazy Beksińskiego są cenione przez kolekcjonerów. 28 listopada ub. roku w Sopockim Domu Aukcyjnym inny obraz Beksińskiego sprzedano za 737 tysięcy złotych.

Artysta z Sanoka


Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do Sanoka. Od 1959 roku do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 roku zdecydował się opuścić Sanok. Nastąpiło to po decyzji władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Artysta zamieszkał w Warszawie. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą pochowano go w Sanoku.

CZYTAJ TAKŻE: Najsłynniejsze zabytki dostępne dla każdego, ale wirtualnie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej