RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolizja powietrzno-drogowa. Bielik zderzył się z ciężarówką

Leśnicy z pod Bytowa uratowali życie bielikowi, który zderzył się z ciężarówką. Drapieżnik przeszedł dwie skomplikowane operacje. Wciąż nie wiadomo, czy wróci do pełni zdrowia.

Bezdomni skatowali psa na łańcuchu. Pójdą do więzienia

Na siedem miesięcy więzienia zostali skazani dwaj bezdomni za brutalne pobicie psa, którego później uśpił weterynarz – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

Do kolizji bielika z ciężarówką doszło na jednej z dróg w pobliżu Bytowa (woj. pomorskie). Drapieżnik rozszarpywał przy drodze sarnę, która zginęła kilka dni wcześniej, potrącona przez samochód.

W pewnym momencie przejeżdżająca drogą ciężarówka spłoszyła żerującego na padlinie ptaka. Gdy bielik próbował wzbić się do lotu, uderzył w kabinę pojazdu.

Kierowca zawiadomił leśników


Na szczęście kierowca natychmiast powiadomił leśników o zderzeniu z olbrzymim ptakiem. Ci odszukali przy drodze ciężko rannego bielika i przywieźli go do szpitala dla ptaków drapieżnych w Warcinie.

Bielik w tarapatach �� Dziś w godzinach porannych "załoga" z leśnictwa Gałęzowo w okolicach miejscowości Unichowo...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Bytów, Lasy Państwowe Środa, 10 lutego 2021


Okazało się, że drapieżnik ma połamane obie nogi. Mimo poważnych operacji jest w dość dobrej formie. Za kilka tygodni będzie wiadomo, czy jego szpony są całkowicie sprawne, a tylko dzięki nim jest w stanie poradzić sobie samodzielnie na wolności.

To młody, około 2-letni samiec. Teraz wymaga całodobowej opieki, jednak ma duże szanse na powrót do zdrowia.

Zagrożony gatunek


Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2,5 m, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kg. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna.

Bieliki są w Polsce objęte ochroną ścisłą. W ostatnich latach liczebność bielików w Polsce wzrasta. teraz, po dziesięcioleciach ochrony, liczebność bielika w Polsce szacuje się na około 1000-1400 par.

Jeszcze na początku XX w. bielików w Polsce było mało, ok. 20 par lęgowych, a gatunek uznano za wymierający. Z tego względu w 1952 r. minister leśnictwa wydał rozporządzenie, dzięki któremu bieliki były pierwszym gatunkiem ptaków szponiastych objętym ochroną w naszym kraju. Właśnie dla bielików w latach 70. XX zaczęto tworzyć strefy ochronne.

CZYTAJ TAKŻE: Ten gatunek uznano za wymierający. Teraz bielików jest coraz więcej

źródło:
Zobacz więcej