RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedziele handlowe. Sklepy otwarte 28 lutego?

28 lutego nie zrobimy zakupów (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
28 lutego nie zrobimy zakupów (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

28 lutego w niedzielę sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. We wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos.

Nowe, zaostrzone restrykcje epidemiczne. Co wynika z rozporządzenia rządu

Nowe obostrzenia epidemiczne obowiązują od soboty 27 lutego. Zmiany dotyczą m.in. zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki oraz przemieszczania...

zobacz więcej

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel. Sklepy będą otwarte w tym roku jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia , a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą, tj. 28 marca 2021 r.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń . Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Czy 28 lutego jest niedziela handlowa?


Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku z epidemią, we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos . Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

źródło:

Zobacz więcej