Iran: elektrownia atomowa już działa

Iran zamierza zbudować sieć elektrowni atomowych (fot. arch. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

W irańskim Buszerze po oficjalnej ceremonii, w której wzięli udział przedstawiciele Rosji, zaczęła produkować energię pierwsza krajowa elektrownia atomowa. O sukcesie poinformowała irańska telewizja państwowa.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani zapowiedział podczas uroczystości, że „elektrownia nuklearna w Buszerze po przejściu etapu prób i upewnieniu się co do bezpiecznego działania sprzętu będzie stopniowo zwiększać moc”.

W ciągu bieżącego roku irańskiego (który kończy się w marcu) elektrownia w Buszerze zintegruje się całkowicie z siecią energetyczną – dodał Abbasi. Zakład, zbudowany przez rosyjskich specjalistów nad Zatoką Perską, osiągnie w poniedziałek 40 proc. swej mocy maksymalnej, wynoszącej 1000 MW – poinformowała irańska agencja informacyjna IRNA.

Zbudowana przez Rosję siłownia w Buszerze jest pierwszą z sieci planowanych w Iranie elektrowni atomowych. Po wielu opóźnieniach miała rozpocząć produkcję elektryczności na początku bieżącego roku, ale w lutym trzeba było wydobyć załadowane już paliwo z powodu bliżej niesprecyzowanych względów bezpieczeństwa. Paliwo ponownie załadowano w kwietniu.

Elektrownia w Buszerze nie należy do tych elementów irańskiego programu nuklearnego, które stanowią przedmiot szczególnego zaniepokojenia społeczności międzynarodowej, jest nadzorowana przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Zaniepokojenie na świecie budzi natomiast irański program wzbogacania uranu, realizowany w ośrodku nuklearnym Natanz. Zachód podejrzewa Teheran o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Strona irańska konsekwentnie zaprzecza, twierdząc, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Elektrownię w Buszerze zaczął budować jeszcze w latach 70. niemiecki koncern Siemens, ale budowa ciągle napotykała przeszkody i została całkowicie wstrzymana po rewolucji islamskiej w Iranie. W 1992 roku Iran podpisał z Rosją porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej oraz w sprawie budowy elektrowni jądrowych.

W styczniu 1995 roku została podpisana umowa na realizację pierwszego bloku elektrowni w Buszerze. Budowa rozpoczęła się trzy lata później. Pierwotnie Rosja planowała uruchomienie reaktora w Buszerze w 2009 roku, ale nie udało się to z powodów technicznych.

źródło:

Zobacz więcej