RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sklep ze zwierzętami sprzedawał szczeniaki zakażone koronawirusem

Barcelońska straż miejska udaremniła w piątek sprzedaż zakażonych koronawirusem szczeniąt (fot. Mario De Fina/NurPhoto via Getty Images)
Barcelońska straż miejska udaremniła w piątek sprzedaż zakażonych koronawirusem szczeniąt (fot. Mario De Fina/NurPhoto via Getty Images)

Barcelońska straż miejska udaremniła w piątek sprzedaż co najmniej 18 zakażonych koronawirusem szczeniąt. Interwencję funkcjonariuszy w sklepie ze zwierzętami poprzedziły doniesienia klientów.

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia. Zobacz, co i gdzie ulegnie zmianie

Od soboty 27 lutego obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy...

zobacz więcej

Z piątkowego komunikatu straży miejskiej katalońskiej stolicy wynika, że łącznie w sklepie mogło dojść do zakażenia ponad 40 psów. Pomimo posiadanej przez właścicieli obiektu wiedzy o ognisku infekcji nie zostały zawiadomione służby sanitarno-epidemiologiczne regionu, a sprzedaż była kontynuowana.

Według śledczych tylko w trakcie niezapowiedzianej kontroli w placówce znajdowało się 18 zakażonych szczeniąt. Kilka innych chorych zwierząt sprzedano w lutym klientom. To właśnie oni w ostatnich dniach składali doniesienia do służb o możliwym pojawieniu ogniska SARS-CoV-2 w barcelońskim sklepie.

Służby weterynaryjne spodziewają się, że liczba zakażonych koronawirusem zwierząt w obiekcie działającym w usytuowanej w północnej części miasta dzielnicy Nou Barris może być większa. Pozostałych kilkanaście szczeniąt poddano już badaniom na obecność SARS-CoV-2.

W trakcie niezapowiedzianej kontroli funkcjonariusze straży miejskiej i służb epidemicznych znaleźli też 18 ciał innych szczeniąt. Pozostawiono je zawinięte w podwójne torby we wnętrzu ustawionych na zapleczu chłodni, a o ich zgonie nie poinformowano regionalnych służb. Nie odnotowano też ich w rejestrze padłych zwierząt. Prawdopodobnie, jak twierdzą śledczy, szczenięta padły wskutek zakażenia koronawirusem, co ostatecznie mają zweryfikować sekcje zwłok.

Zobacz takżeGorylątko wtulone w mamę. Zoo opublikowało nagranie

źródło:

Zobacz więcej