RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: Lockdown w 63 gminach. Wicemer Paryża proponuje rozwiązanie

Wicemer Paryża Emmanuel Gregoire uważa weekendowe lockdowny za „zbyt mało skuteczne narzędzie” (fot. Chesnot/Getty Images)
Wicemer Paryża Emmanuel Gregoire uważa weekendowe lockdowny za „zbyt mało skuteczne narzędzie” (fot. Chesnot/Getty Images)

63 gminy departamentu Alpy Nadmorskie i aglomeracji Dunkierki wprowadziły w piątek lokalne weekendowe lockdowny. Władze Paryża proponują wprowadzenie w stolicy 3-tygodniowego lockdownu, a następnie otwarcie restauracji i miejsc kultury.

Parlament Holandii opowiedział się za liberalizacją prawa aborcyjnego

Izba niższa holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) zdecydowaną większością głosów opowiedziała się w czwartek za liberalizacją obowiązującego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Mer Nicei, stolicy departamentu Alpy Nadmorskie, Christian Estrosi ogłosił zamknięcie Promenady Anglików, kilku innych ulic miasta, wybrzeża i plaż, ponieważ od piątku wieczorem obowiązuje tu weekendowy lockdown.

Prawie 3/4 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii w regionie Ile-de-France jest hospitalizowanych z powodu COVID-19. „Sytuacja w szpitalach w Ile-de-France podobnie, jak w wielu regionach Francji jest napięta” – uważa dyrektor Regionalnej Agencji Zdrowia (ARS IDF), Aurelien Rousseau. „W tym tygodniu przekroczyliśmy poprzeczkę 800 pacjentów covidowych przebywających na OIOM-ach” – poinformował Rousseau.

Wicemer Paryża Emmanuel Gregoire poinformował, że uważa weekendowe lockdowny za „zbyt mało skuteczne narzędzie”. – Przez 140 dni obowiązuje godzina policyjna, restauracje i bary są zamknięte od 29 października – przypomniał Emmanuel Gregoire, który zaproponował wprowadzenie lockdownu w stolicy na 3 tygodnie, a następnie otwarcie restauracji i miejsc kultury .

Premier Jean Castex określił jednak ten pomysł jako „nonsensowny” z uwagi na ryzyko związane z pojawianiem się nowych wariantów koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby władze medyczne zarejestrowały w szpitalach 286 zgonów z powodu koronawirusa, w domach opieki natomiast – 255 osób, podała w piątek Agencja Zdrowia publicznego (SPF). Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 539 do 86 147 od początku pandemii.

Z powodu zakażenia do szpitali trafiło 1634 chorych, 303 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 187 i wynosi 25 130. Na OIOM-ach leczonych jest 3445 chorych.

Zobacz takżeCzeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

źródło:

Zobacz więcej