RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia. Zobacz, co i gdzie ulegnie zmianie

Od soboty 27 lutego obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw. W sobotę zaczną również obowiązywać dodatkowe restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim.

Jest plan naprawy szkód po pandemii. Premier przedstawił szczegóły

Krajowy Plan Odbudowy, który dziś przedstawiamy do konsultacji, jest jednym z istotnych filarów naszego wielkiego programu gospodarczego –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rozporządzenie znosi możliwość zakrywania ust i nosa za pomocą innych środków ochrony niż maseczki. Od soboty nie będzie można stosować w tym celu szalików, kominów, chust i bandan. Przyłbice będą mogły być używane jedynie dodatkowo, oprócz maseczki.

Regulacja wprowadza też ograniczenia dotyczące przekraczania granicy lądowej z Republiką Czeską i z Republiką Słowacką. Osoba przekraczająca tę granicę będzie obowiązana do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy.

Restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim


Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 14 marca „obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest obszar województwa warmińsko-mazurskiego”.

Do 14 marca 2021 r. na tym terenie baseny są zamknięte „z wyłączeniem basenów: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, przeznaczonych dla pacjentów, dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych”.

Zamknięte będą hotele, kina, teatry, ośrodki kultury i miejsca rozrywki, „z wyjątkiem działalności, która może być realizowana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.

Wiadomo, co z maturami w szkołach. Ministerstwo edukacji ogłosiło decyzję

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski ogłosił, że próbne matury odbędą się stacjonarnie w całej Polsce, łącznie z województwem...

zobacz więcej

W przypadku sportu zawodowego dopuszczalne jest organizowanie współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego, ale bez udziału publiczności. Wskazano, że zapewniony powinien być dostęp do środków dezynfekcji rąk, dezynfekcja sprzętu sportowego oraz „15 minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami”.

Zamknięte będą także automaty do gier hazardowych oraz kasyna, „z wyłączeniem kasyn internetowych”.

Zakazano również udostępniania zbiorów publiczności oraz organizowania z jej udziałem wydarzeń. Zakaz „nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury oraz innych podmiotów”.

Wskazano, że do dnia 14 marca 2021 r. w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m kw. ustanawia się zakaz handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem takiego, którego przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych w tym aptek lub punktów aptecznych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, lub kuponów gier losowych, artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw.

Zgodnie z rozporządzeniem będą mogły działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, punkty optyczne, medyczne, bankowe, pocztowe, logistyczne oraz takie, których działalność polega na wydawaniu i odbieraniu przesyłek; punkty ubezpieczeniowe; naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjnie samochodowe; zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie, punkty gastronomiczne przygotowujące i podające żywność na wynos lub dostarczające innym podmiotom żywność.

Nauka zdalna


Rozporządzenie wydłuża do 14 marca naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Wprowadza też naukę zdalną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych w woj. warmińsko-mazurskim.

źródło:

Zobacz więcej