RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe informacje ws. śmierci Polaka w Meksyku. Prawdopodobnie został uduszony

Polak najprawdopodobniej został uduszony (fot. Medios y Media/Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)
Polak najprawdopodobniej został uduszony (fot. Medios y Media/Getty Images; zdjęcie ilustracyjne)

Prokuratura nie potwierdza informacji o tym, że śmierć młodego Polaka w Meksyku miała związek z wycięciem mu organów w celu ich sprzedaży. Z informacji, jakie PAP uzyskała w prokuraturze wynika ponadto, że mężczyzna, który za granicą przebywał w związku z podróżą służbową, został najprawdopodobniej uduszony.

Śmierć Polaka w Meksyku. Krakowscy śledczy już analizują materiały

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci młodego Polaka, do której doszło podczas podróży służbowej w Meksyku –...

zobacz więcej

– Nie było żadnej wycinki organów na handel. Ten mężczyzna został najprawdopodobniej uduszony – usłyszała PAP w prokuraturze. Śledczy nieoficjalnie potwierdzają, że zmarły Polak i dwóch innych rodaków wyjechali do Meksyku w połowie lutego w ramach delegacji służbowej z jednej z małopolskich firm. Mieli pracować jako elektromonterzy. Jeden z mężczyzn – jak podaje onet.pl – wrócił już do kraju.

Onet.pl cytuje w swoim artykule pełnomocniczkę rodziny ofiary, która podała portalowi, że z protokołu sekcji zwłok wynika, że do śmierci mężczyzny „przyczyniły się osoby trzecie”, a ciało 20-latka wciąż jest w Meksyku. W tym kraju hospitalizowany jest drugi z pracowników małopolskiej firmy.

Czytaj także: Zbrodnia w Turzanach. Katarzyna W. usłyszała zarzuty zabójstwa dwóch synów

Sprawa znana polskiej służbie konsularnej


Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Prokurator Janusz Hnatko wyjaśnił, że decyzją Prokuratury Regionalnej w Krakowie „materiały w sprawie śmiertelnego wypadku w trakcie delegacji służbowej” zostały przekazane do dalszego prowadzenia przez prokuraturę niższego szczebla w czwartek. Do zdarzenia tego miało dojść między 13 a 14 lutego.

– W tym samym dniu, po otrzymaniu materiałów (w czwartek - red.) prokuratorzy rozpoczęli wykonywanie intensywnych czynności służbowych w tej sprawie – powiedział Hnatko.

Zabójstwo Polaka w Meksyku. Minister Ziobro podjął decyzję

Poleciłem, by śledztwem w sprawie zabójstwa młodego Polaka w Meksyku i usiłowaniem zabójstwa drugiego naszego rodaka zajęła się Prokuratura...

zobacz więcej

Dotychczas postępowanie prowadzone było pod kątem popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu zdrowia lub życia pracownika oraz nieumyślnego spowodowania śmierci, ale - jak wskazał Hnatko - „nie wyklucza to przyjęcia innej kwalifikacji prawnej czynu, będącej wynikiem ustalanego przebiegu zdarzeń”.

„Sprawa jest znana polskiej służbie konsularnej. Szczegółowe okoliczności zdarzenia, w wyniku którego jeden polski obywatel zmarł (miejscowa prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji zwłok), a drugi jest hospitalizowany, bada miejscowa prokuratura i nie są one jeszcze wyjaśnione” – poinformował resort dyplomacji. MSZ zaapelowało o to, by nie spekulować na ten temat. Zapewniło, że ambasada RP w Meksyku po uzyskaniu informacji o zdarzeniu niezwłocznie podjęła stosowne działania.

O tym, że sprawą zajmie się krakowska prokuratura okręgowa, na Twitterze poinformował minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. „Poleciłem, by śledztwem w sprawie zabójstwa młodego Polaka w Meksyku i usiłowaniem zabójstwa drugiego naszego rodaka, zajęła się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Celem jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy” – czytamy w jego wpisie.

Resort spraw zagranicznych informował również, że konsul RP jest w stałym kontakcie z rodzinami poszkodowanych, pracodawcą oraz miejscową prokuraturą. „Jeden z poszkodowanych zmarł, drugi został hospitalizowany, a stan jego zdrowia poprawia się. Z uwagi na obowiązujące przepisy RODO oraz dobro poszkodowanych, MSZ nie udziela szczegółowych informacji na temat zdarzenia i toczącego się postępowania wyjaśniającego” – poinformowano.

Czytaj także: Zabójstwo 3-letniej Hani z Kłodzka. Aresztowano podejrzanego

 

źródło:

Zobacz więcej