RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mularczyk krytykuje ambasadora Niemiec. Za reparacje, Nord Stream 2 i niemieckie media

Arkadiusz Mularczyk zapytał ambasadora Niemiec o reparacje (fot.Getty Images)
Arkadiusz Mularczyk zapytał ambasadora Niemiec o reparacje (fot.Getty Images)

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk (PiS) pytał ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena o reparacje wojenne; krytykował też Niemcy za Nord Stream 2. Ambasador odparł, że stanowisko prawne Niemiec jest znane i nie wydaje mu się, aby miało ono ulec zmianie.

Mularczyk zapytał o reparacje. Co oznacza odpowiedź szefa niemieckiego MSZ? [WIDEO]

Obywatele polscy, którzy chcieliby dochodzić roszczeń z tytułu strat poniesionych podczas II wojny światowej przed sądami niemieckimi czy innymi...

zobacz więcej

Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven przedstawiał podczas piątkowego posiedzenia połączonych komisji - spraw zagranicznych i UE informację o zakończonej pod koniec ubiegłego roku prezydencji Niemiec w Radzie UE i przeprowadzonych działaniach w minionym półroczu.

Czytaj także: „Polska jak najbardziej ma prawo zwrócić się do Rosji o reparacje wojenne”

Kwestia reparacji wojennych


Mularczyk skrytykował mechanizm praworządności, który został powiązany z wypłatami z unijnego budżetu. Do stosowania rozporządzenia została zobowiązana Komisja Europejska, unijni liderzy zgodzili się na to w ubiegłym roku. Poseł PiS krytykował ten mechanizm i - jak mówił - „forsowanie go” przez prezydencję niemiecką. Zdaniem Mularczyka w UE „nie ma jednolitych kryteriów praworządności”.

Po tych uwagach poseł PiS przeszedł do kwestii reparacji wojennych. – Nie możemy oczywiście przechodzić do porządku dziennego nad trudnymi relacjami polsko-niemieckimi, które znamy. One wynikają z II wojny światowej, z nierozliczonych do dzisiaj krzywd, jakie naród polski i państwo polskie doznało w wyniku II wojny światowej – mówił Mularczyk.

– Do dnia dzisiejszego państwo niemieckie wypłaciło niecałe 2 mld euro niektórym obywatelom Polski, w sytuacji, gdy całość odszkodowań niemieckich, jakie zostały wypłacone to ok. 80 mld euro. Te odszkodowania to jakiś promil, kropelka w morzu krzywd i potencjalnych odszkodowań, jakie państwo niemieckie powinno Polsce zapłacić – dodał wiceszef komisji spraw zagranicznych.

Dominika Ćosić: Cena zjednoczenia Niemiec

Niedawny wywiad prasowy prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera wywołał, delikatnie mówiąc, konsternację w Polsce, zwłaszcza jego słowa o...

zobacz więcej

Jak zauważył, nie ma drogi sądowej dla żyjących ofiar i do dziś żadna umowa polsko-niemiecka w tym zakresie nie została podpisana.

– W tym kontekście, panie ambasadorze, polskie społeczeństwo ze zdumieniem dostrzega sytuację, kiedy w dużej mierze z państwa inicjatywy powstają właśnie takie instrumenty, jak szeroko rozumiana praworządność, gdzie państwo chcecie tą praworządność sankcjonować w Polsce, na Węgrzech i w innych krajach. Dostrzegamy tu formułę hipokryzji, która niestety nie służy dobrym relacjom Polski i Niemiec – mówił Mularczyk.

Krytyka działalności ambasadora Niemiec w Polsce


Poseł PiS krytykował także działalność ambasadora Niemiec w Polsce. – Pomimo iż Niemcy dużo mówią o praworządności, to nie spotkał się pan ani z I prezes Sądu Najwyższego, ani z prezes Trybunału Konstytucyjnego, ani z przedstawicielami KRS. Ani wreszcie nie podjął pan żadnych rozmów i inicjatyw dotyczących rozwiązania problematyki odszkodowań – podkreślił poseł.

– Dostrzegamy pana aktywność polegającą na częstych spotkaniach z przedstawicielami opozycji, byłymi prezydentami – zaznaczył Mularczyk. Działalność ambasadora ocenił jako „jednostronną”.

Czytaj także: Polityk Zielonych ma propozycję ws. reparacji dla Polski

Niemcy przypomnieli sobie o reparacjach. Znów nie dla Polski

Prezydent Niemiec ogłosił światu, że jego kraj musi rozważać budowę Nord Stream 2, bo Rosji się to należy za krzywdy z II wojny światowej. Szkoda,...

zobacz więcej

Nord Stream 2 prowadzony wbrew interesom Polski


Mularczyk krytykował również Niemcy za prowadzenie inwestycji związanych z Nord Stream 2, który to projekt określił jako prowadzony wbrew interesom Polski, Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej.

– Z tym większym zdumieniem usłyszeliśmy wypowiedź prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, który powiedział, że projekt Nord Stream 2 jest pewną formułą gratyfikacji dla narodu rosyjskiego za wielkie straty, które Rosjanie ponieśli podczas II wojny światowej. Interpretuję to jako umowne reparacje – mówił poseł PiS.

– To tym bardziej otwiera nasze oczy, bo ze zdumieniem dostrzegamy, że Niemcy nie chcą rozmawiać z Polską w żaden sposób na temat reparacji, otwarcia drogi sądowej. A z drugiej strony zawierają gigantyczny kontrakt energetyczny, który będzie wykorzystywany przez Rosję do prowadzenia polityki imperialnej – dodał.

Wiceszef komisji spraw zagranicznych ocenił, że Niemcy „przedkładają interesy gospodarcze i ekonomiczne nad pewne wartości”.

Czytaj także: Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Rosyjskie statki wznowiły prace przy Nord Stream 2. Filmowanie jest zabronione

Na Morzu Bałtyckim u wybrzeży wyspy Rugia rosyjskie statki wznowiły budowę gazociągu Nord Stream 2. Kilkanaście rosyjskich statków kursuje między...

zobacz więcej

Aktywność niemieckich mediów w Polsce


Podkreślił też, że jego poważne wątpliwości budzi „aktywność niemieckich mediów w Polsce”. – Budzi nasze poważne wątpliwości sytuacja aktywności mediów niemieckich, tych mediów, które są mediami o kapitale niemieckim, a jest ich znaczna część w naszym kraju, które aktywnie uczestniczą w kampanii antyrządowej – mówił poseł PiS.

– Ta sytuacja budzi nasze powszechne zdumienie i rodzi bardzo wiele różnego rodzaju komplikacji, turbulencji w ocenie rzeczywistych relacji między naszymi krajami – dodał Mularczyk.

Niemcy traktują „serio” krytykę Polski i USA


Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven zapewnił, że jest otwarty na dialog i będzie uczestniczył również w kolejnych posiedzeniach komisji. Odnosząc się do kwestii Nord Stream 2 zaznaczył, że jest to jeden z tematów, w którym „Niemcy i Polska zasadniczo się nie zgadzają”.

– Muszę podkreślić, że to nie jest projekt niemiecko-rosyjski, w ten projekt zaangażowane są też inne kraje. To jest ponad 100 firm euro. Jest to projekt komercyjny, który oczywiście ma też implikacje polityczne. Tu nie ma żadnych wątpliwości – dodał ambasador.

Czytaj także: Reparacje za II wojnę światową – jest stanowisko rządu Angeli Merkel

Wiceszef MSZ: Deklaracja Steinmeiera o NS2 oznacza otwartość Niemiec na rozmowy o reparacjach [WIDEO]

Z wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o Nord Stream 2 jako formie odszkodowania Rosji za wojnę wynika, że Niemcy są gotowi do...

zobacz więcej

Podkreślił, że Niemcy „traktują serio” krytykę Polski i USA i zapewnił, że jego kraj wspiera np. budowę Baltic Pipe. – Ta ogólna krytyka, że nie powinniśmy podejmować działań komercyjnych z Rosją ze względu na to, że może to wspierać politykę Kremla, to bardzo ogólna debata dotycząca podstaw i pryncypiów i jesteśmy gotowi brać udział w takiej debacie – zadeklarował ambasador Niemiec.

Nawiązując do mechanizmu praworządności von Loringhoven zaznaczył, że przesłanki dotyczące rządów prawa są „podstawowe i fundamentalne dla UE”. – Z tego punktu widzenia jesteśmy szczęśliwi, że zawiązaliśmy tego rodzaju umowę. Jako prezydencja próbowaliśmy znaleźć kompromis, próbowaliśmy być szczerym brokerem w UE – mówił.

– Proszę dokonać rozróżnienia między tymi rolami - jako kraju, który ma prezydencję, i warunków, kiedy my takiej prezydencji nie piastujemy. Nie widzimy tego jako kwestii bilateralnej – dodał ambasador Niemiec.

Von Loringhoven podkreślał, że on publicznie nie komentuje tego, co Polska powinna robić w kwestiach europejskich, bo to kwestia Komisji Europejskiej i TSUE.

Czytaj także: „Zdradzali nas, a dziś pouczają”. Mocne słowa Patryka Jakiego

Nord Stream 2 „rekompensatą”? W jednym Morawiecki zgadza się ze Steinmeierem

Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji –...

zobacz więcej

Relacje dwustronne i krytyka posła PiS


Ambasador Niemiec odnosił się także do relacji dwustronnych i krytyki posła PiS. – Chcę mieć zrównoważone podejście w spotkaniach z politykami, z rządem, z prasą. To jest bardzo jasne stanowisko, które przyjąłem – powiedział. Jak poinformował, zgłosił chęć spotkania z różnymi przedstawicielami rządu, ale nie otrzymał wciąż odpowiedzi dotyczącej daty spotkania.

Von Loringhoven zapewnił, że historia relacji polsko-niemieckich została uznana przez niego za priorytet w czasie misji w Polsce. – Jeśli chodzi o reparacje, jest to długotrwała debata. Znają państwo nasze stanowisko prawne, którego ja nie mogę zmienić. Nie wydaje mi się też, żeby ono się zmieniło – podkreślił ambasador Niemiec.

– Z mojego punktu widzenia powinniśmy pracować nad obszarami, gdzie istnieje potencjał, chociażby pomnik (Polskich ofiar II wojny światowej), który jest wznoszony w Niemczech w tej chwili – dodał ambasador Niemiec.

Von Loringhoven zapewnił, że będzie kontynuował dialog zarówno z posłami, jak i przedstawicielami rządu.

Czytaj także: Prof. Bainczyk: Upływ czasu nie może być wykorzystywany w niegodziwy sposób

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej