SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

O kim mówił Obajtek? Portal tvp.info ujawnia brudne interesy panów L.

Portal tvp.info otrzymał od Prokuratury Krajowej dane dot. karalności wujów prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, prowadzących firmę Elektroplast. Jest w nich mowa m.in. o oszustwach, praniu brudnych pieniędzy czy podżeganiu do składania fałszywych zeznań.

Orlen odpowiada na artykuł „Wyborczej”: Nieprawdziwe tezy i manipulacje

Stawiane w artykule „Gazety Wyborczej” pt. „Taśmy Obajtka” tezy, niemające potwierdzenia w faktach, uderzają w wizerunek PKN Orlen i naruszają...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” napisała, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w czasach, gdy był wójtem Pcimia, „chciał wykończyć firmę swojego wuja”. W artykule stwierdzono, że Obajtek kierował w tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast, mimo że jako samorządowiec nie mógł tego robić. W gazecie podano, że skłamał potem w tej sprawie w sądzie.

Gazeta przekonuje, że dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje. „Zaświadczam, że we wskazanym w artykule okresie Daniel Obajtek nie kierował spółką TT Plast, nie pełnił w niej żadnej funkcji i nie miał wpływu na jej działania biznesowe” – oświadczył prezes TT Plast Tomasz Fortuna.

PKN Orlen oświadczył natomiast, że tezy stawiane w materiale „Gazety Wyborczej”, pt. „Taśmy Obajtka”, nie mają potwierdzenia w faktach oraz „uderzają w wizerunek PKN Orlen i naruszają dobre imię Daniela Obajtka”. Spółka zwraca uwagę, że tezy tekstu „są oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić”.

Dane o karalności Romana i Józefa L.


W artykule „GW” jest mowa o firmie Elektroplast, prowadzonej przez wujów Obajtka, Romana i Józefa L. Dziennik nie wspomina jednak, że obaj mężczyźni byli skazywani przez sądy m.in. za oszustwa. Jak wynika z danych przekazanych portalowi tvp.info przez Prokuraturę Krajową, panowie L. wraz z innymi osobami byli oskarżeni m.in. o to, że „w okresie od 2004 r. do grudnia 2010 r. wyrządzili szkodę w znacznych rozmiarach, w kwocie 575 tysięcy złotych, spółce Elektroplast z o.o., poprzez m.in. zawarcie umów dotyczących fikcyjnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych i nienależnych wypłat wynagrodzenia z tytuły zatrudnienia 8 osób oraz oszustwo na szkodę PFRON na kwotę 178 tysięcy zł oraz pranie brudnych pieniędzy”.

Śledztwo powierzono CBA. Jak przekazała portalowi tvp.info Prokuratura Krajowa, w sprawie – z uwagi na rozdzielenie części zarzutów i wyłączenie spraw – zapadły wyroki w dwóch sądach:

„– Wyrok skazujący Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 15.12.2015 r. (IIK 383/12) dla Romana L. i Józefa L. na karę łączną 1 roku (Józef L.) oraz 2 lat (Roman L.) pozbawienia wolności z war. zawieszeniem na 4 lata oraz grzywnę w kwocie 75.000 zł (Józef L.) oraz 100.000 zł (Roman L.). Utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Krakowie w dniu 18.10.2019r. (…);

– Wyrok Sądu Rejonowego w Myślenicach z dnia 11.04.2018 roku (IIK 475/14) na taką samą karę łączną pozbawienia wolności wobec Romana i Józefa L. w wysokości 2 lat z warunkowym zawieszeniem wykonania na 4 lata oraz grzywnę w wysokości 62 500 zł. Utrzymany w mocy przez Sąd Okręgowy w Krakowie w dniu 19.02.2016 r.”

Przeciwko Romanowi L. sformułowano też akt oskarżenia dot. podżegana do fałszywych zeznań w lutym 2013 r. świadka Janinę Sz., która zeznawała w sprawie na jego niekorzyść. 8 kwietnia 2015 r. Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał wyrok skazujący: „ karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na 3 lata oraz grzywnę w kwocie 50 000 zł”. 9 października 2015 r. wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Okręgowy w Krakowie.

To nie wszystko. „W Prokuraturze Okręgowej w Krakowie pozostaje zawieszone jedno postępowanie prowadzone przeciwko Romanowi L. i Jozefowi L. podejrzanym o popełnienie w roku 2006 przestępstw karnoskarbowych, których wynikiem jest uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ok. 181 tys. zł. (…) Obecnie prokuratura oczekuje na decyzję organów podatkowych w związku ze sprawą” – przekazała portalowi tvp.info Prokuratura Krajowa.

źródło:
Zobacz więcej