RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS. Wysyłają fałszywe maile

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości podając się za ZUS (fot. Shutterstock/fizkes)
Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości podając się za ZUS (fot. Shutterstock/fizkes)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy w ostatnim czasie wysyłają fałszywe maile. Podając się za ZUS, informują o braku opłaconych składek.

29-letnia kobieta wyłudziła „na wnuczka” blisko 150 tys. zł

Blisko 150 tys. zł miała wyłudzić od trzech seniorek 29-letnia Monika B., działając metodą „na wnuczka”. Według policjantów kobieta próbowała...

zobacz więcej

Jak poinformował ZUS na swojej stronie, w ostatnich dniach niektórzy z klientów otrzymali maile z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłat. Fałszywa korespondencja wysyłana była z następujących adresów: kancelaria.zus@wp.pl, zus-skladki@wp.pl, zus._kontakt@wp.pl, ZUS@gov.pl zus_info@wp.pl.

Jeżeli otrzymamy maila z taką wiadomością, w żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Tego typu wiadomości mają bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach.

ZUS kontaktuje się drogą elektroniczną jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika.

Jeśli klient ma wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, to może skontaktować się z z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Czytaj także: Oszust jeździł karetką. Mówił, że wiezie krew albo chorego i brał od księży pieniądze na paliwo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej