RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest plan naprawy szkód po pandemii. Premier przedstawił szczegóły

Krajowy Plan Odbudowy, który dziś przedstawiamy do konsultacji, jest jednym z istotnych filarów naszego wielkiego programu gospodarczego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd jest otwarty „na różnego rodzaju propozycje” i pewne przesunięcia.

Apel premiera do firm farmaceutycznych. Chodzi o patenty ws. szczepionek

Kraje UE przekazały firmom farmaceutycznym miliardy, by jak najszybciej opracowały szczepionki. Mimo to teraz dawki przeciwko COVID-19 są...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej Krajowemu Planowi Odbudowy dziękował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak, wiceministrowi funduszy i polityki regionalnej Waldemarowi Budzie, ministrowi finansów Tadeuszowi Kościńskiemu oraz – za „cały komponent gospodarczy” – wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi.

Premier Morawiecki podkreślił, że teraz KPO będzie szeroko konsultowany. – Jesteśmy otwarci, na różnego rodzaju propozycje, jesteśmy otwarci na pewne przesunięcia i tu pewna dobra wiadomość. Nie wszystko się zmieści w Krajowym Planie Odbudowy, nie wszystko się zmieści w ramach partnerstwa programów unijnych i funduszy strukturalnych. Ale po to tworzymy całościową propozycję w ramach nowego kontraktu społecznego, jakim będzie Polski Nowy Ład, by uzupełniać w wielu miejscach Polski, w wielu sektorach, w mikrogospodarce i makroekonomicznym wymiarze wszystkie te sfery o nasze środki krajowe, które będą również dostępne w ramach Polskiego Nowego Ładu – powiedział szef rządu.

Pięć filarów


Prezentując na piątkowej konferencji prasowej kierowany do konsultacji Krajowy Plan Odbudowy premier powiedział, że opiera się on na pięciu filarach, a pierwszym z nich jest odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki.

Podkreślił, że trzeba zwiększyć produktywność i wydajność gospodarki, co prowadzi do tego, że „życie poszczególnych obywateli, pracowników może być lepsze”. – Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna – mówił szef rządu.

– Dlatego pierwsza grupa projektów - ta która ma prowadzić do podniesienia innowacyjności, wydajności i produktywności polskiej gospodarki to pierwszy filar Krajowego Planu Odbudowy. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie około 20 mld zł – powiedział premier Morawiecki.

Pozostałe filary to: transformacja cyfrowa, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, zielona i inteligentna mobilność oraz zielona energia i zmniejszenie energochłonności.

COVID-19 na Śląsku. Pięć wariantów koronawirusa w 12 próbkach

Pięć różnych wariantów koronawirusa – w tym odmianę brytyjską – zidentyfikowali naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu, które...

zobacz więcej

Konsultacje


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że konsultacje Krajowego Planu Odbudowy (KPO) potrwają do 2 kwietnia.

Wskazał, że co najmniej 20 proc. środków na inwestycje trafi na komponent cyfryzacyjny, a 37 proc. na inwestycje związane ze środowiskiem i ochroną klimatu. Przypomniał, że KPO przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Wiceminister poinformował, że do 30 kwietnia dokument ma zostać przekazany Komisji Europejskiej. Dodał, że liczy na to, iż negocjacje z Komisja zakończą się w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Wicepremier: KPO to plan odbudowy i przebudowy


– Krajowy Plan Odbudowy to nie tylko plan odbudowy, ale i przebudowy, polski plan głębokiego unowocześnienia gospodarki i usprawnienia państwa – oświadczył wicepremier Jarosław Gowin

Jak stwierdził Gowin, środki z KPO to ogromy walor, i zostaną przeznaczone na reformy. Wskazał sześć podstawowych obszarów tych reform, które mają podnieść konkurencyjność i odporność polskiej gospodarki. 

Minister zdrowia o KPO


– Krajowy Plan Odbudowy docenia rolę sektora medycznego i poświęca mu duży program, który w znaczącym stopniu, bo bliskim 20 mld zł, będzie dofinansowywał i wspierał odbudowę postcovidową sektora medycznego. Nic tak się nie opłaca, jak inwestycja w zdrowie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomniał, że 4 marca 2020 r. w Polsce odnotowano pierwszy przypadek SARS-CoV-2. – To jest bardzo symboliczne, że od tego czasu upływa właśnie rok (...) i pracujemy, dyskutujemy, mówimy o tym, jak odbudować kraj po tej traumie – powiedział Niedzielski. Wskazał, że teraz wchodzimy w „nową fazę odbudowy gospodarki we wszystkich aspektach jej funkcjonowania”.

źródło:
Zobacz więcej