RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili kilkaset uczennic z internatu w Nigerii

Grupa Boko Haram swego czasu uprowadzała uczniów w północno-wschodniej Nigerii (fot. REUTERS)
Grupa Boko Haram swego czasu uprowadzała uczniów w północno-wschodniej Nigerii (fot. REUTERS)

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili w piątek 317 uczennic szkoły w stanie Zamfara w północno-zachodniej Nigerii.

Dżihadyści zabili cztery osoby w Nigerii. Od miesięcy przebywały w niewoli

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała w piątek, że dzihadyści zabili czterech jej...

zobacz więcej

Jak przekazała agencja AFP, do zdarzenia doszło w miejscowości Jangebe, w internacie państwowego gimnazjum dla dziewcząt. Uzbrojeni napastnicy  mogli ukryć uczennice w pobliskim lesie Rugu, który rozpościera się na terenie stanów Zamfara, Katsina, Kadunga i Niger, gdzie bandy mają swoje obozy.

Mamy informacje, że przemieszczono je do lasu. Szukamy ich z największą troską i ostrożnością – powiedział podczas konferencji prasowej komisarz policji na stan Zamfara Abutu Yaro.

Uprowadzenia uczniów w północno-wschodniej Nigerii były swego czasu praktyką fundamentalnych grup terrorystycznych Boko Haram oraz frakcji Państwa Islamskiego na Afrykę zachodnią, jednak zaadaptowały ją również inne bojówki. Za większością porwań stoją obecnie silnie uzbrojone gangi.

Znaczne sumy oferowane przez rząd w zamian za dzieci mogą napędzać te praktyki, jak przekazali AFP anonimowi nigeryjscy urzędnicy. Rząd zaprzecza jednak tym informacjom.

W zeszłym tygodniu uprowadzono z internatu w stanie Niger 27 uczniów, z kolei w grudniu porwano ponad 300 chłopców ze szkoły w Kankarze, w Katsina – rodzinnym stanie prezydenta Muhammadu Buhari, podczas jego wizyty w tym regionie.

Zobacz także: Uwolniono setki uczniów porwanych przez dżihadystów


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej