RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Milionowa kara dla TikToka za naruszenia prywatności

Zarzuty wobec TikToka dotyczą m.in. naruszenia zasad cyberbezpieczeństwa (fot. Shutterstock/diy13)
Zarzuty wobec TikToka dotyczą m.in. naruszenia zasad cyberbezpieczeństwa (fot. Shutterstock/diy13)

TikTok zapłaci 92 mln dolarów za naruszenia prywatności. Kwota odszkodowania została ustalona, po tym jak rozpatrzono pozew zbiorowy, w którym firma została oskarżona o gromadzenie danych biometrycznych użytkowników bez ich wiedzy i zgody. Dane gromadzone przez platformę miały być wykorzystywane na potrzeby marketingu cyfrowego i targetowania reklam.

Udusiła się, bo chciała uczestniczyć w „wyzwaniu” na TikToku. Tragedia we Włoszech

Nie żyje 10-latka, która miała uczestniczyć w wyzwaniu „Black out challenge” na aplikacji TikTok. Dziewczynka zawiązała sobie na szyi pasek od...

zobacz więcej

Według cytowanych w piątek przez branżowy portal CNet prawników, ugoda zawarta przez TikToka może być jedną z największych w sprawach związanych z naruszeniami prywatności w USA. Pozew przeciwko chińskiej aplikacji został złożony przez 21 podmiotów.

Naruszanie przepisów dot. prywatności


Jak zarzucano w pozwie, aplikacja – poprzez gromadzenie danych – łamała federalne przepisy dotyczące prywatności i cyberbezpieczeństwa, zabraniające wykorzystania danych biometrycznych do celów marketingowych bez zgody użytkowników. TikTok miał również naruszyć kilka lokalnych legislacji w stanie Kalifornia związanych z usługami cyfrowymi i ochron konsumentów.

Dane, jakie miał zbierać TikTok, były gromadzone z użyciem technik rozpoznawania twarzy i pozwalały określić parametry takie jak pochodzenie etniczne, płeć i wiek użytkowników. Firma długo utrzymywała, że ich gromadzenie ma na celu jedynie eliminowanie możliwości rejestracji na platformie osób młodszych niż wymagany regulaminowo wiek 13 lat.

Jest pomysł zakazania TikToka. „Rozważamy takie kroki”

Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie zakazu używania chińskich aplikacji internetowych, w tym popularnego TikToka – oświadczył Mike Pompeo. W...

zobacz więcej

Według uczestników pozwu przeciwko TikTokowi, aplikacja miała również gromadzić inne wrażliwe dane o użytkownikach, a następnie sprzedawać je stronom trzecim bez uzyskania stosownej zgody ze strony osób korzystających z platformy.

Odpowiedź TikToka


TikTok odpiera stawiane mu w pozwie zarzuty i utrzymuje, że zgodził się na zawarcie ugody w sprawie po to, by uniknąć długiej batalii prawnej. „Choć nie zgadzamy się z oskarżeniami, nie chcemy przechodzić długiego procesu tylko skupić się na naszych działaniach zmierzających do budowy bezpiecznego i radosnego środowiska dla społeczności TikToka” – stwierdził rzecznik platformy w przesłanym mediom oświadczeniu.

Oprócz wypłaty 92 mln dol., które zostaną przekazane na odszkodowania dla użytkowników, w ramach ugody TikTok zgodził się przestrzegać zasad obowiązującego w USA prawa i nie gromadzić danych użytkowników bez informowania o tym w swojej polityce prywatności. Dotyczy to nie tylko danych biometrycznych, ale też informacji przechowywanych w schowku na smartfonie, koordynatów GPS, a także kwestii transferowania danych użytkowników z USA za granicę.

źródło:

Zobacz więcej